מעלה אדומים (ארכיון)
צילום: סרג' אטל, פלאש 90

בג"ץ דן בחוק ההסדרה: "העתירה – בקשה לתת יד להפיכה משטרית"

הרכב מורחב של תשעה שופטים דן בעתירות של ראשי מועצות פלסטינים וארגוני זכויות אדם, בדרישה לפסול את החוק המסדיר את התיישבות ביהודה ושומרון. נציג הממשלה, עו"ד הראל ארנון: "מנגנון הפיצוי בחוק - ייחודי בנדיבותו"
אמוץ שפירא
03 ביוני 2018
08:43
עודכן ב 09:58

בג"ץ דן בשעה זו (ראשון) בהרכב מורחב של תשעה שופטים בשתי עתירות, המבקשות להורות על פסילת החוק להסדרת ההתיישבות ביהודה ושומרון. בין העותרים נגד החוק, שהתקבל בכנסת לפני כשנה וחצי, נמצאים ראשי מועצות של כפרים פלסטיניים וארגוני זכויות אדם.

האזינו לריאיון בקלמן-ליברמן עם עו"ד מיכאל ספרד לקראת הדיון בחוק ההסדרה:

עו"ד הראל ארנון, המייצג את הממשלה, אמר בדיון כי הטענה של העותרים, שלפיה החוק מנוגד לחוק הבינלאומי, היא בגדר "בקשה לתת יד להפיכה משטרית". לטענתו, הנורמה הבינלאומית היא נורמה חיצונית, ואם היא שתביא לפסילת חוק של הכנסת - "זו תהיה התפרקות של ריבונות הכנסת".

נציג הממשלה הודה כי המדינה "דיברה בשני קולות" בכל הנוגע להתיישבות ביהודה ושומרון במשך 15-20 שנים, בשל הסיטואציה המדינית המורכבת, לדבריו. הוא הדגיש כי המדינה מבינה שללא הסדרה, פינוי המוני יוביל למשבר חברתי ממדרגה ראשונה. "מנגנון הפיצוי שבחוק הוא ראשוני בישראל וייחודי בעולם בנדיבות שלו", הדגיש הנציג.

עוד לפני הדיון, האשים עו"ד ארנון כי המניע של העותרים "הוא פוליטי, ולא דאגה לאינטרס של הבעלים בקרקע". בריאיון לקלמן-ליברמן בכאן רשת ב', הוסיף עו"ד ארנון כי "החוק מאפשר פיצוי נדיב או קרקע חלופית ולהשאיר את המתיישבים בבתיהם. כל חלופה אחרת מטרתה היא אחת - להחריב את ההתיישבות".

מנגד, עו"ד מיכאל ספרד אמר לקלמן-ליברמן לפני הדיון: "אפילו היועמ"ש הזה, שהוא אולי הימני מכל היועצים המשפטיים, שהולך כברת דרך כדי לאפשר פגיעה בזכויות קניין של פלסטינים לטובת התנחלויות - מתנגד לחוק". לטענתו, "בעלי האדמות לא רוצים את הכסף. הם רוצים את האדמות שלהם, ולא רוצים שמתנחלים יגורו על האדמות - גם אם הם לא יכולים לחזור אליהן".

החוק להסדרת ההתיישבות קובע כי במקרה של התיישבות שהוקמה בתום לב, או שניתנה הסכמה של המדינה לבנייתה – זכויות השימוש והחזקה יילקחו מבעל המקרקעין. בתמורה, הבעלים יקבל דמי שימוש שנתיים בשיעור של 125% מערכם הראוי של דמי השימוש.

בחודש דצמבר בשנה שעברה פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, פרסם הנחייה למשרדי הממשלה, ולפיה בכל חוק חדש שיועלה בידי הממשלה, תהיה חובה להתייחס גם לשטחי יהודה ושומרון. לפי ההנחייה, לא תהיה חובה לקבוע כי החוקים החדשים יחולו על השטחים, אך בכל מקרה כזה יידרשו משרדי הממשלה להקדיש פסקה שבה יסבירו מדוע הוחרג הנושא מחקיקה בתחומי יהודה ושומרון.  

ההנחייה הופצה בקרב בכירי משרד המשפטים, ונכתב בה כי מדובר בסיכום חדש בין משרד המשפטים ליועץ המשפטי לממשלה. כמה חודשים לפני כן, פרסמה שרת המשפטים מכתב עם דרישה דומה.