בסיס אל-תנף בגבול סוריה-עיראק
צילום: RusVesna.su

דיווח: יועצים איראנים נסוגו מדרום סוריה, "ארה"ב הציעה לפרק בסיס באזור"

מנהל מרכז המערב הסורי לזכויות אדם טען כי היועצים עזבו את אזור "משולש המוות" בין דרעא, קונייטרה והפרבר הדרומי של דמשק והוחלפו באנשי צבא סוריה. לפני כן דיווח "א-שרק אל-אווסט" כי ארה"ב הציעה לפרק את בסיס א-תנף בגבול עיראק תמורת נסיגת מיליציות פרו-איראניות
רועי קייס ושמעון מיג'אן
03 ביוני 2018
09:28
עודכן ב 13:14

מנהל מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, ראמי עבד א-רחמן, טען אמש (שבת) בריאיון לערוץ האמריקני "חורה" בערבית כי יועצים צבאיים איראניים נסוגו מאזור בדרום סוריה. הפרסום מצטרף לשורה של דיווחים מהימים האחרונים סביב הניסיונות להגיע להסדר סביב נוכחות הכוחות הזרים באזור.

לדברי א-רחמן, יועצים צבאיים מטעם טהראן נסוגו מאזור "משולש המוות" בדרום סוריה שבין דרעא, קוניטרה והפרבר הדרומי של דמשק. במקביל, הוצבו באזור חיילים מדיביזיה מספר 4 בצבא סוריה. בנוגע לנוכחות של אנשי חיזבאללה שמוערכת, לטענתו, ביותר מ-300 פעילים, אמר א-רחמן כי טרם התקבלו אינדיקציות לנסיגתם מאותו האזור. מנהל מרכז המעקב התעקש שיש הסכם בנושא דרום סוריה, ויש מאמץ לגרום ליועצים האיראנים ולאנשי חיזבאללה לסגת מאותו אזור. 


מוקדם יותר היום, גורמים דיפלומטיים אמרו לעיתון "א-שרק אל-אווסט" כי ארצות הברית הציעה לפרק את הבסיס הצבאי בא-תנף, בגבול בין סוריה לעיראק – בתמורה לנסיגה של המיליציות הפרו-איראניות מדרום סוריה. העיתון, היוצא לאור בלונדון ונמצא בבעלות סעודית, דיווח כ הדיפלומט האמריקני והבכיר במשרד החוץ של ארצות הברית דיוויד סטרפילד הציג שורה של רעיונות להסדר בדרום סוריה בפני רוסיה, ירדן וטורקיה. לפי הדיווח, הרעיונות כוללים את פירוק בסיס א-תנף, שבו יש נוכחות אמריקנית, רק לאחר שיתברר בוודאות כי איראן הסיגה את המיליציות הנאמנות לה מהחזית הדרומית.

רעיונות נוספים שהציג סטרפילד, לטענת הגורמים שצוטטו בעיתון, נגעו לנסיגה של כל המיליציות הסורית והזרות מהגבול בין סוריה לירדן, ומנגד פריסת עמדות של המשטרה הצבאית הרוסית באזור. בנוסף, הוצע להקים מנגנון משותף בין ארצות הברית לרוסיה שיפקח על יישום ההסדר בשטח.

שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, אמר אתמול במסיבת עיתונאים שללא נסיגה אמריקנית מהבסיס בא-תנף – לא ניתן יהיה לדבר על הסכם או לקיים משא ומתן על החזית בדרום בסוריה. אל-מועלם הכחיש שישנה נוכחות איראנית צבאית בשטח סוריה, וקבע כי מדובר ב"סיפורים ישראליים שמנסים להפיק תועלת מהמתקפה האמריקנית נגד איראן".

במקביל, גורם מדיני ישראלי הדגיש אתמול כי ישראל לא סיכמה עם סוריה על הסגת הכוחות האיראניים משטח סוריה. לפי הגורם, ראש הממשלה בנימין נתניהו, ששוחח בשבוע שעבר עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ועם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו, הדגיש בפניהם כי איראן צריכה לסגת מכל סוריה, וכי ישראל תמשיך לשמור על חופש פעולה מלא נגד התבססות איראנית-צבאית בכל שטח המדינה. 

הכחשה זו מגיעה בעקבות דבריו של שגריר רוסיה באו"ם, וסילי נבנזיה, שאמר כי התגבש הסכם על הוצאת הכוחות האיראניים מסוריה. "הצדדים שהגיעו להסכם מרוצים ממנו. אם הוא לא נכנס לתוקף עד עכשיו, זה יקרה בעתיד הקרוב", אמר השגריר הרוסי במהלך מסיבת עיתונאים שכינס ביום שישי לרגל כניסתה של רוסיה לתפקיד נשיאת מועצת הביטחון בחודש יוני.

בשבוע שעבר מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח כי קיבל מידע, שלפיו המיליציות האיראניות וחיזבאללה מתכוננים לסגת מדרום סוריה. למחרת, דיווח המרכז כי משטר אסד צפוי להחליט בתקופה הקרובה על פירוק מיליציות וכחות הנלחמים לצד הצבא הסורי - כולל מיליציות שנתמכות ומקבלות מימון מאיראן. לפי הדיווח, ההחלטה התקבלה תחת לחץ רוסי שהופעל על דמשק.