יעקב פרי במשכן הכנסת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יעקב פרי: "מתקשה להאמין שרה"מ ביקש להאזין לראש המוסד ולרמטכ"ל"

ראש השב"כ לשעבר התייחס בתכנית קלמן-ליברמן לפרסום ב"עובדה" ואמר כי לו התבקש להאזין לראשי מערכת הביטחון היה מסרב. ראש המטה לביטחון לאומי לשעבר, יעקב עמידרור אמר בתכנית כי במדינת ישראל יש סודות שעדיף שיפקחו עליהם ביתר הקפדה ואם יש צורך להאזין - אז מאזינים
קלמן-ליברמן
03 ביוני 2018
10:37

ראש השב"כ לשעבר, יעקב פרי, אומר כי קשה לו להאמין שראש הממשלה נתניהו ביקש להאזין לראש המוסד ולרמטכ"ל, כפי שפורסם בתכנית "עובדה" מכיוון שלדבריו, "עצם מינויים מראה על רמת האמון והמקצועיות הגבוהות מאוד שלהם". בראיון בתכנית קלמן ליברמן בכאן רשת ב' אמר הבוקר (ראשון) פרי כי היה מסרב לבצע הוראה שכזו אם היה מתבקש. "אני לא רואה ראש שב"כ שהיה מסכים לעשות זאת", אמר פרי.

האזינו לריאיון עם פרי:

הוא סיפר כי כאשר היה ראש שב"כ לא נתבקש להאזין לראשי מערכת הביטחון אבל לדבריו, חדשות לבקרים יש בישראל פרויקטים סודיים ביותר וזה בהחלט לגיטימי שראש הממשלה יבקש לשים תשומת לב רבה יותר על נושא מסוים כדי לוודא שאין דליפה. " פיקוח הוא דבר לגיטימי ולגיטימי שרה"מ יהיה חרד לדליפה של פרויקט או נושא או מבצע רגיש. יש חוק האזנות סתר בישראל הדברים נעשים בפיקוח משרד המשפטים. זו לא איזו גחמה שראש הממשלה אומר לראש השב"כ והוא עושה את זה".

האלוף במילואים יעקב עמידרור שהיה ראש המטה לביטחון לאומי אמר בתכנית שבמדינת ישראל יש סודות שעדיף שיפקחו עליהם ביתר הקפדה ואם יש צורך להאזין - אז מאזינים. "מעולם לא נעלבתי מזה שאמרו לי שמפקחים עלי או כשאמרו לי ללכת לפוליגרף. זה תפקידו של המנגנון שתפקידו לפקח", אמר עמידרור.

האזינו לריאיון עם עמידרור:

"אני לא רואה בזה שום בעיה. אם המנגנון שהוקם לשמירה על הגוף חושב שיש צורך להאזין לראש המטה לביטחון לאומי, התפקיד שבו הייתי, אני לא רואה בכך שום פסול. יש מנגנון שמחליט מה הוא עושה כדי שסוד לא ידלוף" עמידרור הוסיף כי אם ראש הממשלה אומר שבנושא מסוים הוא רוצה פיקוח יותר רציני מאשר ביומיום אין בכך שום בעיה.

"בישראל מסתובבים סודות שאוי ואבוי אם יצאו החוצה ומדי פעם מישהו אומר למישהו לפקח שהסוד לא יצא החוצה. מה שהוא עושה כדי לפקח זו בעיה שלו", אמר עמדירור וציין כי היה אומר לראש המוסד תמיר פרדו: "הכי חשוב שהסוד לא ידלוף. מה אכפת לך, אם אתה יודע שלא אתה הדלפת?".

בסוף השבוע פורסם בתכנית "עובדה" בערוץ 12 כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש מראש השב"כ לשעבר, יורם כהן, להתקין האזנה בטלפונים של הרמטכ"ל לשעבר, בני גנץ, וראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו. על פי התחקיר, נתניהו הציג את הבקשה בפני כהן בימיו הראשונים כראש השב"כ, וכהן סירב לבקשה. נתניהו הכחיש את הפרטים ואמר כי מעולם לא ביקש להאזין לרמטכ״ל ולראש המוסד וכי הדיווח הוא שקר מוחלט.