גבול ישראל-סוריה
צילום: באסל עווידאת, פלאש 90

חשש בישראל: חזרת אסד לגבול תביא לטבח של משתפי פעולה

ישראל מתעקשת שאיראן תורחק לחלוטין משטח סוריה, וישנה הבנה כי התנאי לכך הוא שכוחותיו של אסד יחזרו לאזור הגבול. הסוגיה צפויה לעשות במשא ומתן, שבו מעורבת רוסיה
גילי כהן
03 ביוני 2018
21:27

ישראל חוששת כי אם הכוחות האיראניים יורחקו מהגבול עם סוריה, כוחותיו של הנשיא בשאר אסד יחזרו לאזור במקומם - ויטבחו במשתפי הפעולה המקומיים עם ישראל. בירושלים מתעקשים שאיראן תורחק מסוריה לחלוטין, וישנה הבנה כי התנאי לכך הוא שמשטרו של אסד יחזור לגבול.


כחלק מהמגעים להבנות בנוגע לעתידה של סוריה, מתגבשת הסכמה עם רוסיה באשר לטווחים אליהם יורחקו הכוחות האיראניים – מרחק של כ-70 ק"מ, כפי שפורסם לראשונה בכאן חדשות. סוגיית משתפי הפעולה צפויה לעלות במהלך המשא ומתן המתגבש.

בשנה האחרונה, כאשר דנו בצה"ל אם לשנות אסטרטגיה ולתמוך בחזרת אסד לגבול, נדחתה האפשרות בשל החשש של ישראל. מנהל מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, ראמי עבד א-רחמן, טען אמש כי יועצים צבאיים איראניים נסוגו מאזור בדרום סוריה. הפרסום מצטרף לשורה של דיווחים מהימים האחרונים סביב הניסיונות להגיע להסדר סביב נוכחות הכוחות הזרים באזור.

לדברי א-רחמן, יועצים צבאיים מטעם משמרות המהפכה נסוגו מאזור "משולש המוות" בדרום סוריה שבין דרעא, קוניטרה והפרבר הדרומי של דמשק. במקביל, הוצבו באזור חיילים מדיביזיה מספר 4 בצבא סוריה. בנוגע לנוכחות של אנשי חיזבאללה שמוערכת, לטענתו, ביותר מ-300 פעילים, אמר א-רחמן כי טרם התקבלו אינדיקציות לנסיגתם מאותו האזור. מנהל מרכז המעקב התעקש שיש הסכם בנושא דרום סוריה, ויש מאמץ לגרום ליועצים האיראנים ולאנשי חיזבאללה לסגת מאותו אזור. 

גורם רוסי אמר ביום שישי לעיתון "א-שרק אל-אווסט" כי השיחות שמתקיימות בין ירושלים למוסקבה מצביעות על הבנה בין רוסיה לישראל על נסיגה איראנית למרחק של יותר מ-20 ק"מ מאזור הגבול. עם זאת ציין הגורם, כי בישראל הציגו בפני הרוסים דרישה להבטיח שהכוחות הפרו איראניים יורחקו למרחק של 60 או 70 ק"מ בהדרגה.