ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

טרור העפיפונים: נתניהו הנחה לקזז כספים מהרשות בשל נזקי השריפות בעוטף עזה

ראש הממשלה הנחה את המטה לביטחון לאומי לבחון תהליך שיקזז מכספי הפלסטינים את הפיצויים שישראל תעביר ליישובים. אחרי גל השריפות במהלך היום, צה"ל איתר וניטרל עפיפון עם מטען נפץ, שנפל סמוך לגדר בדרום הרצועה
גילי כהן, משה שטיינמץ ואסף פוזיילוב
03 ביוני 2018
22:08

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הנחה הערב (ראשון) את ראש המטה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, לקדם תהליך לקיזוז כספי הרשות הפלסטינית והעברתם כפיצויים ליישובים בעוטף עזה. זאת, בגין הנזקים שנגרמו לחקלאים בהצתות האחרונות כתוצאה מטרור העפיפונים.

בתוך כך, כוח צה"ל איתר וניטרל הערב עפיפון שאליו היה מחובר מטען מוסווה עם חומר נפץ, שעשה את דרכו מדרום רצועת עזה לשטח הארץ. העפיפון נפל סמוך לגדר המטען והועבר לבדיקה. לא היו נפגעים באירוע.

בשעות הערב הושגה שליטה על שריפת ענק שפרצה באור הנר כתוצאה מעפיפוני תבערה. בהצתה נשרפו כמה אלפי דונמים של מרעה. כן הושגה שליטה על האש שפרצה ביער שוקדה. שריפות נוספות הוצתו במהלך היום גם בכיסופים, בקיבוץ ניר עם, באזור נחל עוז ובאזור יד מרדכי.

מוקדם יותר הופסקה תנועת הרכבות במקטע אשקלון-נתיבות לזמן קצר בעקבות השריפה בקיבוץ ניר עם. בסוף השבוע פרצו דליקות בכמה מוקדים בעוטף עזה בעקבות עפיפוני תבערה. עשרות צוותי כיבוי פעלו לכבות את השריפות באזור. לפי הערכה ראשונית של מפקד כוחות הכיבוי בשטח, טפסר יגאל זוהר, בשמורה ובסביבתה נשרפו בין 2,000 ל-3,000 דונם של חורש טבעי, עצים וקוצים.

ביום שישי הוצתו כמה שדות בעוטף עזה, כשבמקביל הפגינו יותר מ-3,000 פלסטינים בחמישה מוקדים לאורך הגבול עם רצועת עזה. המתפרעים יידו אבנים והבעירו צמיגים. צה"ל השתמש באמצעים לפיזור הפגנות.