הדיון בוועדה לקידום מעמד האישה
צילום מסך מתוך ערוץ הכנסת

סערה בדיון על מצב הנשים בעזה בכנסת: "הזיות, דיון חד-צדדי"

בוועדה לקידום מעמד האישה מתקיים דיון, שדבר קיומו פורסם לראשונה בכאן חדשות. ח"כ ענת ברקו סולקה, ח"כ מירב בן-ארי תהתה למה לא דנים במצבן של נשות שדרות. ח"כ יחימוביץ' תמכה ביוזמת הדיון עאידה תומא-סלימאן: "זכותך לכנס את הוועדה לקידום אינטרס פוליטי"
זאב קם
04 ביוני 2018
12:05

דיון סוער נערך היום (שני) בוועדה לקידום מעמד האישה, תחת הנושא "מצבן של נשים עזתיות בצל הסגר על רצועת עזה". חברי כנסת רבים יצאו נגד הנושא ונגד הדיון עצמו, בטענה כי הוא חד צדדי ומקדם אג'נדה פוליטית. במהלך הדיון סולקה ח"כ ענת ברקו (הליכוד) על ידי יו"ר הוועדה ויוזמת הדיון, ח"כ עאידה תומא סלימאן. קיומו של הדיון השנוי במחלוקת, זמן קצר לאחר סבב הלחימה מול עזה, פורסם לראשונה בכאן חדשות.


תומא סלימאן הדפה את הטענות נגד הדיון. "ועדת קידום מעמד האישה לא יכולה לדון במצבן של הנשים העזתיות?", תהתה תומא סלימאן. "ועדת חוץ וביטחון כן יכולה והוועדה לקידום מעמד האישה לא יכולה? מותר לנו לדון רק בזכויות נשים בעבודה ובאקדמיה או בהטרדות מיניות, אבל חס וחלילה שהנשים לא ידברו על פוליטיקה?".

יו"ר הוועדה ציינה כי רוב נציגי משרדי הממשלה שהוזמנו לדיון לא הגיעו. ח"כ מירב בן-ארי קטעה אותה: "למה שהם יגיעו לדיון כזה? למה את לא דנה במצבן של נשות שדרות והנשים בעוטף עזה?". בתגובה, הבטיחה ח"כ תומא סלימאן שתאפשר גם לנשים שמתגוררות ביישובי העוטף לדבר במהלך הדיון.

בחדר הוועדה הוצג דוח שעסק ברמת האבטלה בעזה ובהיתרי הכניסה והיציאה מעזה. במהלך המצגת העירה ח"כ בן-ארי: "מה עם חמאס? לו אין קשר למצב ההומניטרי בעזה?". גם ח"כ נחמן שי קרא תוך כדי הדיון "זה פשוט הזוי מה שקורה כאן".

ח"כ שלי יחימוביץ' הגיעה לוועדה כדי לתמוך בתומא סלימאן, ובניגוד לחלק מחברי המחנה הציוני שהתנגדו לדיון. "זכותך המלאה לכנס את הוועדה לצורך קידום אינטרס פוליטי ואג'נדה פוליטית", אמרה יחימוביץ'. "לגופו של עניין, הבעיה של אוכלוסיית עזה היא גם הבעיה של מדינת ישראל. המצב בעזה הוא על סף פיצוץ וזה יתפוצץ עלינו. ברור לכולם שעזה היא גיהנום, וממקום כזה יוצאים דברים גיהנומים". ח"כ ברקו, שסולקה בהמשך, שאלה: "הטרור שיוצא משם לא משפיע על מה שקורה שם?"


ח"כ בן-ארי הוסיפה במהלך הדיון כי "אף אחד כאן לא מתייחס לדבר אחד. לזה שבעזה יש שלטון חמאס שמתעמר באזרחים שלו. אין כסף לטיפול בחולי סרטן? ברור. כי הכסף הולך לטרור. אבל למה להתעסק בעובדות". בן ארי יצאה נגד הדיון ואמרה כי "ההזיות שיש פה וההתעלמות והדיון החד צדדי שמאשים רק את ישראל - זה כל מה שיש פה. מי מונע מחמאס להקים בית חולים?". ח"כ ברקו השיבה כי "במקום זה מחבלי חמאס מתחבאים בבתי חולים".

ח"כ בן-ארי: "תפסיקו להיות חד צדדיים. דברו גם על מה מדינת ישראל כן עושה ומה היא כן מעבירה לעזה. לכל הארגונים יפי הנפש פה, מה הבעיה שלכם להגיד שאתם מצפים מהשלטון בעזה להקים מרכזים רפואיים ולדאוג לאזרח בעזה?".