תמונה
צילום: צילום מסך מהסרטון

שתה שמן קנאביס בדיון בוועדת הבריאות - והורחק

אב לילדה המטופלת בקנאביס מחה על התנהלות המדינה בדיון ברפורמת הקנאביס הרפואי: "האנושות מתמוטטת, אתם רוצחים אנשים". בתגובה הפסיק יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף את הדיון
דקלה אהרן-שפרן
04 ביוני 2018
16:31

בדיון שנערך היום (שני) בוועדת הבריאות של הכנסת בנושא קנאביס רפואי, נעמד אב לילדה חולה המטופלת בקנאביס צעק ולגם שמן קנאביס, במחאה על מדיניות הממשלה בנושא. בעקבות המקרה החליט ח"כ אלי אלאלוף להפסיק את הדיון, שעסק ברפורמה בנושא, שנכנסה לתוקף לפני חודש.

האורח נעמד לדבר וקרא "אני אעשה לכם סדר בכל הבולשיט". הוא לקח בקבוק של שמן קנאביס, בירך "שהכל נהיה בדברו" ושתה מהבקבוק. לאחר מכן פנה ליו"ר הוועדה וקרא לעברו "האנושות מתמוטטת, אתם רוצחים אנשים. כל מי שלא תומך בלגליזציה מלאה", וניסה להתחמק מהסדרנים עד שהוצא לבסוף מהחדר.


עוד קודם לכן, הוצאה מהאולם אישה שנכחה בקהל, לאחר שהוזהרה מספר פעמים על ידי יושב ראש הוועדה בשל הפרעות לדיון. בעת שיצאה הטיחה בסגן שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרדו כי הם חסרי אחריות ורשלנים. מנכ"ל עלה ירוק, אורן ליבוביץ', אמר ליו"ר הוועדה אלאלוף כי הוא מתנשא על מטופלים ועל חברות כנסת.

ח"כ אלאלוף וסגן השר ליצמן הדגישו בדבריהם כי "הקנאביס זה סם". ליצמן הוסיף: "אני, ולא קודמיי, הוא זה שהציע לעשות רפורמה בתחום. זה לא קל. אנחנו רוצים למנוע זליגה מהמגדלים, רוצים שהזכאים יוכלו לקבל את אותו בכבוד בבתי המרקחת, הוספנו רופאים שיוכלו לרשום קנאביס למטופלים, ונוסיף עוד. הרפורמה הזו טובה, יש קשיים פה ושם, אבל מתקדמים. יש בעיה של מחירים יקרים למשתמשים הכבדים, וגם בזה נטפל".

סלעית, אם לילד חולה, העידה בבכי במהלך הדיון: "רק לאחר שבני קיבל קנאביס מצבו הרפואי השתפר ואני ישנה בלילות. אם תעבירו אותו לזן אחר, אני לא יודעת מה יהיה. רק תבטיחו שתשאירו לו את אותו זן". הדברים נאמרו בעקבות טענות שיחידת הקנאביס הרפואי במשרד הבריאות תבטל זנים מסוימים, המסופקים כיום לחולים על ידי חברות ההפצה. בתגובה אמר מנהל היחידה במשרד הבריאות, ד"ר יובל לנדשפט, שמעולם לא הורה על ביטול הזנים.

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הוסיף: "אנחנו מאוד מאוד מודאגים מהזליגות מהשימוש המורחב בקנאביס, גם למטרות רפואיות, הוא אינו מרפא. הנזקים ארוכי הטווח שיכולים להיווצר כתוצאה משימוש בו הם אדירים. אנחנו רואים בני נוער שחווים התקפים פסיכוטיים כתוצאה ממנו. כולכם פה מלאי ביטחון, אבל כשאנחנו נותנים קנאביס לאישה בהיריון ולילד, אנחנו מתים מפחד".

ח"כ שרן השכל (הליכוד) פנתה לבר סימן טוב: "בכמה התקפים פסיכוטיים נתקלתם בשנה האחרונה כתוצאה מקנאביס רפואי? האם זו באמת תופעה רווחת? הפתרון שלך הוא תרופות עם הרבה יותר תופעות לוואי שכבר הוכחו, לעומת משהו שעדיין נבדק, אבל בינתיים רק מסייע לחולים".

הדיון עסק ברפורמה שהחלה לפני כחודש בקנאביס הרפואי, במסגרתה החל פיילוט למכירתו בכ-25 בתי מרקחת ברחבי הארץ. סגן שר הבריאות אמר במהלך ביקור באחד מסניפי בית המרקחת כי הרפורמה תאפשר להסדיר את תחום הקנאביס ולהקל על המטופלים.