דוקטור חננית

דוקותיים | בונה חופשי

ארגון סתרים שמנהל את העולם או סתם חבורה של גברים שאוהבים ללבוש חליפות? צוות כאן_דוקותיים הגיע הכי קרוב שאפשר לטקס של הבונים החופשיים וגילה שם אחוות אחים וחרבות אמיתיות
מערכת כאן
05 ביוני 2018
09:52

ברוכים הבאים להיכל הבונים החופשיים בחיפה. טקס קידושי הנשיא החדש עומד להתחיל. קבוצה של גברים בחליפות ושרשראות רוויות סמלים מתקדמים לעבר הכניסה. שם ממתין להם השוער, אדם מבוגר עם חרב שבודק אותם בקפידה. הם נכנסים דרך דלת ההיכל ונעמדים בצדדים.

אחד מה"בונים" נעמד בראש ובידו מקל איתו הוא דופק דפיקות קצובות וכך מתחיל הטקס: "הנשיא הגדול של הלשכה הגדולה למדינת ישראל האח המכובד ביותר סלימאן סאלם קבל בבקשה את המקבת להמשך ניהול הערב". כל הנמצאים בחדר שמים את יד ימינם על חזם ומשתררת שתיקה לראות מה יענה הנשיא.

"כרגע הנשיא הגדול של הלשכה הגדולה הוא ערבי נוצרי מחיפה" מסביר אייל וייס, בן__, גר בכרכור. במקצועו אמן ברזל ונחושת,  חלק מקבוצת "הבונים החופשיים", "יש כאלה שאומרים שהבנייה החופשית זה ארגון סתרים שמנהל את העולם מאחורי הקלעים" מסביר אייל בהומור ומוסיף: "ויש כאלה שאומרים שזה חבורה של גברים שאוהבים להתלבש בחליפות, לצאת ולהיות אחד עם השני. האמת, כנראה שזה היכן שהוא באמצע".

עוד לא קיבלתי את המנייה שלי בשלטון על העולם

 "אנשים, כשהם לא מכירים משהו, הם נוטים לחשוב את הגרוע ביותר". ממשיך אייל ומסביר לנו: "יש סיפורים על קונספירציות שהבונים החופשיים ממשיכים לחתור תחת כל השלטונות בעולם ומנסים לקדם איזה סדר עולמי חדש".

אז אתם לא באמת שולטים בעולם?

"אם כן, אז אני לא אספר לך", אייל צוחק צחוק גדול וממשיך: "אני עוד לא קיבלתי את המנייה שלי בשלטון על העולם", אנחנו נמצאים במקום העבודה של אייל. הוא לוקח פטיש ומתחיל להלחים משהו שדומה בצורתו לאשכול ענבים גדול. "כל הבניה החופשית מתעסקת בסמלים, כל דבר מיוצג על ידי כלי עבודה או על ידי דברים שקשורים לעבודה של הבנאים בעת העתיקה". בצורה הזראת, הפלס מייצג את השוויון והאנך מייצג יושר.  

הוא לוקח את המשטח שחצב בו, מעביר אותו ליד להבת אש גדולה ומשטיח אותו על השולחן, "מבחינתי אדם שעוסק גם בעבודה המעשית עם כלי עבודה שהם סמלים בבנייה החופשית. זה איזשהו מעגל יותר שלם". הוא לוקח את היצירה שבנה, שמסמלת את אחד מסמלי "הבונים החופשיים" ומניח אותה לייבוש.

בונה ספר ובונה רופא

 "היום בבנייה החופשית יש לבנים ושחורים", מסביר אייל ומוסיף: "יש מכל הדתות ומכל העדות. זה יכול להיות מוסכניק, זה יכול להיות ספר, זה יכול להיות עורך דין, ויכול להיות מנהל בית חולים", מונה אייל את מכל סוגי המקצועות שיש אצלם בארגון ומוסיף: "אנחנו שמים את התנ"ך, את הברית החדשה ואת הקוראן ביחד

על המזבח. החיבור הוא אחוותי-  כמו מישהו שהיה אתך בטירונות בגולני".

מה יקרה אם אלחץ לך את היד?

אייל מתחיל לצחוק. הוא מושיט לי את היד ואומר: " אתה רוצה ללחוץ לי יד? תלחץ לי יד. אתה רוצה לדגדג אותי? גם בסדר. אין משמעות ריאלית". הוא נותן לי ללטף לו את היד ואומר: "איך לו ריד אמר? אל תאמין לחצי ממה שאתה רואה ולשום דבר ממה שאתה שומע".