חייל הצנחנים מניפים את דגל ישראל על הר הבית
צילום: לע"מ

מי באמת שחרר את הר הבית?

51 שנים לאחר מלחמת ששת הימים, תחקיר של ד"ר אורי מילשטיין העלה תהיות אם הצנחנים אכן היו הראשונים לפרוץ להר הבית ולשחררו. האזינו לשיחה ב"קלמן-ליברמן" בין שמעון יצחק, מהחטיבה הירושלמית שלחמה אף היא בעיר העתיקה ויורם זמוש, מ"פ הצנחנים שפרצו להר הבית
קלמן-ליברמן
05 ביוני 2018
12:17

תמונת חיילי חטיבת הצנחנים נכנסים להר הבית בעיר העתיקה בירושלים ב-7 ביוני 67' צרובה בזיכרון הלאומי. תחקיר חדש של ד"ר אורי מילשטיין בעיתון מעריב הציג באחרונה עדויות של חיילי החטיבה הירושלמית שלחמה אף היא בעיר העתיקה וטענות כי דווקא הם היו הראשונים להגיע למתחם הר הבית.

בתכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב', סיפר היום (שלישי) שמעון יצחק, איש מחלקת הסיור של גדוד 163 בחטיבה הירושלמית כי הטענות הללו נולדו כבר לפני שנים רבות. " אנחנו יכולנו רק לזעוק חמס, שאנחנו היינו הראשונים שנכנסנו דרך שער האשפות", אומר יצחק. "קשה להתמודד עם מיתוס שנבנה בכישרון רב ועמל רבה והרבה תחכום וגם קצת אי יושר. לצנחנים היו יחצ"נים טובים. לנו לא הייתה מודעות היסטורית כמו לחבר'ה שסביב מוטה".

שמעון יצחק סיפר על מאורעות הבוקר השלישי למלחמה: "המתנו זמן ממושך מאוד כשאנחנו צופים מבחוץ על שער האשפות עד שקיבלנו אישור כניסה. אחרי שנתנו למוטה אישור להיכנס משער האריות קיבלנו אישור להיכנס משער האשפות. הייתי בין הראשונים בפלוגה שנכנסו. אני לא זוכר באיזה שלב רצתי לכותל ופספסתי את הירידה אליו והמשכתי לשער המוגרבים הפתוח. נכנסתי להר הבית ולא הייתה שם נפש חיה. סיירתי סיור חפוז ונכנסתי לכיפת הסלע והמערה שמתחת לאבן השתייה. חזרתי לכותל וכבר היו שם חיילים".

יורם זמוש, מפקד פלוגה א' של הצנחנים שפרצו לשער האריות ומי שזכור כחייל שהניף את דגל ישראל על הר הבית סיפר בתכנית סיפור שונה לגמרי. לדבריו, הר הבית כלל לא היה ריק, אלא דווקא מלא בליגיונרים ירדנים: "ירו עלינו וירינו בחזרה, והרגנו רבים מהם וטיפלנו בפצועים. רצנו לשער המוגרבים ומצאנו שם ערבי זקן. הסמ"פ שלי, בערבית מצוינת, הוציא ממנו מפתח ענקי ופתחנו בקושי את הפשפש של שער המוגרבים. יצאנו החוצה והנה הכותל מצד ימין ריק חוץ משני ליגיונרים. עצרנו אותם ואז חזרנו וטפסנו והנחנו את הדגל".

לדברי זמוש, הפרטים אינם מסתדרים עם המציאות ההיסטורית. "זו אותה ירושלים באותו יום אז משהו לא מסתדר לי. אם מישהו כבר כבש את זה לפנינו וטיהר את הר הבית, אז לפחות היה צריך לתפוס את הליגיונרים שלנו. אני כבר לא מדבר על להניף את הדגל". זמוש סיפר כי הוא וחייליו פעלו בשליחות אדירה. "הרגשנו את כיסופי הדורות פיזית. שום סיפורים של יחסי ציבור לחלוטין לא רלבנטיים".