טרור העפיפונים: חמש דליקות מהבוקר בעוטף עזה

לוחמי אש פועלים לכיבוי שריפה שפרצה בשדה קוצים ליד קיבוץ עין השלושה. מוקדם יותר היום הושגה שליטה מלאה על שריפות שפרצו סמוך לניר עם, למכללת ספיר, לנתיב העשרה ולכיסופים
אסף פוזיילוב, איציק זוארץ וצח שפיצן
05 ביוני 2018
13:48
עודכן ב 16:06

חמש דליקות פרצו מאז הבוקר (שלישי) בעוטף עזה כתוצאה מעפיפוני ובלוני תבערה שנשלחו מרצועת עזה. בשעה זו פועלים לוחמי האש להשגת שליטה על שריפה שפרצה בשדה קוצים סמוך לקיבוץ עין השלושה. 

מוקדם יותר השיגו לוחמי האש שליטה על שריפה גדולה שפרצה באזור קיבוץ ניר עם. עוד קודם לכן השתלטו על שריפה שפרצה ליד מכללת ספיר הסמוכה. כביש 232 נסגר בשני הכיוונים, אך נפתח בהמשך. סטודנטים במכללה, שהיו במהלך אירוע וישבו על הדשא, סיפרו כי הופתעו לראות את הלהבות הגדולות. צוותי כיבוי השתלטו היום גם על שריפות שפרצו במושב נתיב העשרה שבמועצה האזורית חוף אשקלון ובכיסופים. 


הקרן הקיימת מאיימת לתבוע את חמאס בגין הנזקים ליערות בעוטף עזה. בגל האלימות האחרון נשרפו 2,800 דונם של יערות הקרן באזור. הקרן אומרת כי תיעזר במשפטנים בינלאומיים כדי לתבוע את הארגון בערכאות בינלאומיות על הנזקים הסביבתיים שנגרמו מירי טילים ופצצות המרגמה ומשיגור עפיפוני התבערה.

אתמול אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן, כי צה"ל יירט עד היום כ-400  מתוך 600 עפיפוני תבערה ששוגרו מרצועת עזה. לדבריו, כ-200 מהעיפופונים הצליחו להגיע לשטח ישראל וגרמו ל-198 שריפות.

בתוך כך, כל החקלאים שניזוקו מעפיפוני התבערה, יקבלו בימים הקרובים מקדמות של בין50%-40% מרשות המסים, לאחר ששמאים ביקרו בכל החלקות. היתרה אמורה להתקבל בחודש הקרוב.


מנהל קרן הפיצויים של הרשות אמיר דהאן אמר לכאן חדשות, כי "יכולים להיות הבדלים בתוצרת של עד פי שלושה בין חלקת חיטה אחת לשנייה. לכן מחכים לקציר של כל החלקות כדי להעריך את גובה הפיצוי".

דהאן הוסיף כי היקף התביעות עד כה נאמד בחמישה מיליון שקל. סכום זה אינו כולל את נזקי השריפה הגדולה ביותר עד כה, בקיבוץ אור הנר. השריפה כילתה 4,500 דונם של מרעה המשמש אוכל למשך שנה לפרות, כולל קווי מים וגדרות שניזוקו. בנוסף, הסכום ישתנה לאחר הערכה סופית של השמאים. עד כה ישנם 25 תובעים ולחלקם תביעות רבות, כמו קיבוצים או חברת מושבי הנגב.

תגיות:
שריפה