חיילי או"ם ברמת הגולן
צילום: אי-פי

ברקע המגעים להסדר בסוריה: ישראל לוחצת להשיב את כוח האו"ם לרמת הגולן

מרבית חברי כוח אונדו"ף אינם מוצבים בעמדותיהם בסוריה בגלל מלחמת האזרחים, ובירושלים פועלים כדי לשכנע את האו"ם להחזירם לקראת ההודעה על הארכת המנדט
גילי כהן
05 ביוני 2018
20:56

בזמן שהמגעים להסדרת המצב בסוריה ביום שלאחר מלחמת האזרחים צוברים תאוצה, הערב (שלישי) פורסם בכאן חדשות כי ישראל מפעילה לחצים על מנת להשיב את כוח אונדו"ף של האו"ם לעמדותיו ברמת הגולן. כיום, מרבית העמדות של הכוח אינן מאוישות.


מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, צפוי להאריך את המנדט של כוח אונדו"ף בסוף החודש. הכוח מוצב באזור כחלק מהסכמי הפסקת האש בין ישראל לסוריה, אך בשל מלחמת האזרחים במדינה השכנה, מרבית מאנשיו שוהים בישראל. חרף קריאות של ישראל שיחזרו לעמדותיהם בסוריה, המצב נותר בעינו.

גורמים מדיניים אמרו לכאן חדשות: "כשמדברים על היום שאחרי בסוריה, זה רק מדגיש את הרצון הישראלי שכוח האו"ם יחזור לעמדות בסוריה וימלא אחר המנדט שלו". במקביל, דיפלומטים רוסים אמרו כי מועד שיחות ההסדרה בין ארצות הברית, רוסיה וירדן טרם נקבע. לדבריהם, הם מחכים עדיין לתשובה בנושא מהממשל בוושינגטון.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר הערב אחרי פגישתו עם נשיא צרפת עמנואל מקרון כי  "התנאי מקדים לשיקום סוריה הוא שאיראן תעזוב את המדינה". לדבריו, "איראן מנסה לבנות צבא בסוריה. הם מעוניינים להקים צבא של 80 אלף חיילים - לא רק כדי לתקוף את ישראל ולהשמיד אותה, אלא גם כדי להמיר את דתם של הסונים".