הלווית ההרוגים באסון בערבה
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

חברי העמותה המפעילה של מכינת בני ציון יסיימו את תפקידם

יותר מחודש אחרי אסון השיטפון בנחל צפית, הוחלט כי ועדה חיצונית תהיה אחראית על מינוי חברי העמותה החדשים, כמו גם מנכ"ל חדש. בבני ציון טוענים: לא התקבלה החלטה לסגור את המכינה
לירן כוג'הינוף
05 ביוני 2018
22:07

חברי העמותה המפעילה את המכינה הקדם-צבאית בני ציון בתל אביב, שתחת אחריותה נהרגו תשע נערות ונער באסון השיטפון בערבה, ביקשו בתחילת השבוע לסיים את תפקידם. על הבקשה פורסם הערב (שלישי) לראשונה בחדשות 10. הסיום ייעשה באופן מסודר, על מנת לאפשר כניסה של חברים חדשים.

עוד הוחלט על הקמת ועדה חיצונית שתקבע את מינוי חברי העמותה החדשים ומנכ"ל חדש במקום המנכ"ל הזמני. בבני ציון מדגישים שלא התקבלה החלטה לסגור את המכינה, אלא להקים צוות שיבחן את המשך הפעילות שלה.

ממועצת המכינות הקדם צבאיות נמסר כי "ככל הידוע לנו, נכון לרגע זה טרם התקבלה החלטה לסגירה זמנית של מכינת בני ציון. יחד עם זאת, ככל שתתקבל החלטה שכזו, תפעל מועצת המכינות על מנת לסייע לקליטתם של חניכי המכינה במסגרות חלופיות".

הרוגי אסון השיטפון בערבה

עשר נערות ונערים מהמכינה הקדם-צבאית נהרגו בשיטפון בנחל צפית בעת טיולם. בחודש שעבר המליצה המשטרה להעמיד לדין באשמת הריגה את מדריך המכינה, אביב ברדיצ'ב. על פי החקירה, לברדיצ'ב ולמנהל המכינה, יובל כהאן, היו לפני הטיול כמה סימנים באשר לחשש לשטפונות בנחל צפית, שהובילו לאסון.

לפי המשטרה, ברדיצ'ב בפועל קיבל את ההחלטה לטייל בערבה, ולרדת ב-12:45 לנחל צפית, כשלנגד עיניו כל ההתראות והסכנות. לברדיצ'ב היה קשר עם אנשים מחברת חיזוי לגבי מזג אוויר והוא אף קיבל מהם דואר אלקטרוני לפיו מדובר במקום שאסור להסתובב בו בשל הסכנה.

בנוסף, ברדיצ'ב התייעץ עם חניך לשעבר במכינה שמשמש כחזאי של חייל האוויר, וזה אמר לו כי הוא לא מתמצא כלל בשטפונות- אולם, לדבריו, יהיה גשם ב-15:00. בנוסף, אביה של אחת המדריכות הצעירות, שכיהן כסג"ם מפקד יחידת חילוץ, אמר לה כמה פעמים שהמקום מסוכן, אך במכינה התעלמו מאזהרותיה.

לפי גירסתו של כהאן בחקירה, הוא ידע כי החניכים עברו למקום, אך סמך על ברדיצ'ב בשטח. מצד שני, הוא טען שהזדעזע כששמע על המקום. לדברי המשטרה, כהאן לא עשה דבר משעה 13:00.

בחודש שעבר קראו אוריאל ורותם בר שלום, הוריה של אילן בר שלום שנהרגה באסון, לסגור את המכינה. בפוסט שפרסמו בפייסבוק מתחו ההורים ביקורת חריפה נגד ראשי המכינה הקדם צבאית, שהיו אחראים ליציאה לטיול בו נהרגו 9 הנערות והנער, ונגד ראשי העמותה האחראית על המכינה - המדרשה למנהיגות.

"אין לי מילים להביע את האכזבה שלי מכל שדרת הניהול הפדגוגי", כתב אביה של אילן, "שמלבד תהליך קבלת ההחלטות שהביא למותכם המצמרר, לא העזו לעמוד ולקחת אחריות ובכך שמטו את הבסיס המוסרי והערכי של המדרשה למנהיגות. חברי עמותה נכבדים, זו שעת משבר והנה אתם שותקים מעל לשבוע ימים.

"שוחחנו עם יו"ר העמותה בסיום השבעה שלנו, ולאור קריסת המערכות הערכיות לכל אורך שדרת הניהול הפדגוגי במכינה, אנו מבקשים מכם לקחת אחריות על האסון הנורא ולסגור את המדרשה למנהיגות. העמותה שמטה את מה שנותר מהבסיס המוסרי והערכי לפעילותה ברגע שראשיה, מנהל המדרשה בתל אביב וראש המכינה, החליטו להסתתר מאחורי עו"ד מהשורה הראשונה ולהסתפק בהתפטרותו של ראש המכינה ללא לקיחת אחריות מפורשת".