נבחרת ארגנטינה בכדורגל
צילום: אי-פי

דיווחים בארגנטינה: המשחק מול נבחרת ישראל בוטל

ארבעה ימים לפני המפגש המתוכנן באצטדיון טדי, כלי תקשורת במדינה טענו כי השחקנים וצוות האימון מתנגדים לקיום המסע לישראל. בהתאחדות לכדורגל ובשגרירות ארגנטינה בישראל בודקים את הדיווחים. השרה רגב פנתה לנתניהו וביקשה ממנו לשוחח עם נשיא ארגנטינה, על מנת שיתערב במידת הצורך
יותם רוזנוולד, עופר חלפון ומואב ורדי
05 ביוני 2018
23:08

כלי תקשורת בארגנטינה דיווחו הלילה (שלישי) כי משחק הידידות של נבחרת הכדורגל המקומית נגד ישראל, שאמור היה להיערך בשבת הקרובה באצטדיון טדי בירושלים, בוטל. בפרסומים נאמר כי השחקנים וצוות האימון של ארגנטינה מתנגדים לקיום המסע לישראל, וכי הלחץ שהפעילו הפלסטינים  גרם לביטול המשחק.


העיתון הארגנטיני "לה נסיון" ציין בדיווח בנוגע למפגש עם ישראל כי המשחק תוכנן להתקיים בשכונת מלחה בירושלים, "בשטחים של כפרים ערביים", במקום בחיפה. מפגינים רבים בברצלונה ובבואנוס איירס מחו לאחרונה נגד קיום המשחק.

בעקבות הדיווחים על הביטול, שרת התרבות והספורט מירי רגב פנתה לראש הממשלה בנימין נתניהו וביקשה ממנו לשוחח עם נשיא ארגנטינה, על מנת שיתערב במידת הצורך בהחלטת ההתאחדות הארגנטינית. בהתאחדות הישראלית לכדורגל ובשגרירות ארגנטינה בישראל לא מכירים את הפרטים.

משחק הידידות בין הנבחרות לווה בלא מעט שערוריות עד כה. בדיון שנערך אתמול בכנסת, אמרה ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), המכהנת כיו"ר הוועדה לביקורת המדינה, כי הגיע אליה מידע על "דיל" שסגרה לכאורה שרת התרבות והספורט, מירי רגב, לגבי משחק הידידות. יחימוביץ' סיפרה בוועדה כי מי שסיפר לה על הדיל הוא בכיר במשרד התרבות והספורט.

לדברי יחימוביץ', הבכיר שיתף אותה כי במסגרת ה"דיל" נקבע שהשרה רגב תשקיע כסף במשחק, בתמורה להבטחה שתובלט בפרופיל הציבורי של האירוע. העסקה תכלול השתתפות במסיבת העיתונאים, וצילום עם כוכב הנבחרת הארגנטינית ליונל מסי. נציג משרד התרבות הכחיש בתוקף את הטענה.

בתוך כך, היועצת המשפטית של משרד התרבות אמרה בדיון כי "לא התייעצו איתי לפני הקצאת הכרטיסים לעובדי המשרד". דבריה עומדים בניגוד להודעה שהוציא בשבוע שעבר משרד התרבות.

נציג חברת קומטק, יוזמת ומפיקת המשחק, אמר בדיון כי עלות העברת המשחק מאצטדיון סמי עופר בחיפה לאצטדיון טדי בירושלים עומדת על 2.7 מיליון שקלים - סכום שאותו השקיעה המדינה. לדבריו, 7,700 כרטיסים למשחק הוקצו להתאחדות לכדורגל, מתוכם 1,200 הוענקו ללא תמורה, ואילו 5,500 ניתנו בתשלום מלא. עוד הוא ציין כי קומטק עצמה רכשה 2,500 כרטיסים - 2,000 חולקו לתושבי הפריפריה באמצעות מתנ"סים, ועוד 500 לתושבי עוטף עזה. 7,000 כרטיסים נוספים ניתנו למעניקי החסויות, מתוכם 4,200 לשופרסל, והיתר התחלקו בין שבעה נותני חסויות אחרים.  11 אלף כרטיסים נותרו למכירה לקהל הרחב. על 200 הכרטיסים שהוקצו למשרד התרבות אמר הנציג: "נאמר לנו שזה ברשות ובסמכות".

ביום חמישי האחרון הודיע מבקר המדינה, השופט (בדימוס) יוסף שפירא, כי החליט לקיים בדיקה ראשונית בנוגע לטענות סביב מכירת הכרטיסים למשחק הידידות בין נבחרת ישראל לנבחרת ארגנטינה בשבת הבאה באצטדיון טדי שבירושלים. הטענות בנושא הועלו לראשונה על ידי חברת מערכת התוכנית "ערב ערב" בכאן 11, הדס גרינברג.

בהודעה ממשרדו של שפירא, שנמסרה בתגובה לפניית יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), נמסר: "למבקר המדינה הגיעו תלונות שהתייחסו לאופן מכירת כרטיסים לציבור למשחק הכדורגל בין נבחרות ישראל לארגנטינה. על פיהן, מספר הכרטיסים שהוצע למכירה לציבור הרחב היה מצומצם ביותר. על אף שהאירוע הוגדר כאירוע פרטי, וארגונו הועבר לגורם מסחרי, משרד התרבות והספורט החליט להשתתף חלקית במימון המשחק.

"המבקר הנחה לסיים את בדיקת נושא הכרטיסים קודם למועד קיום המשחק. על פי הצורך, הבדיקה תימשך גם לאחר מכן". עוד נאמר כי הוחלט לבצע את הבדיקה הראשונית בנושא במסגרת הביקורת על טקס הדלקת המשואות ואירועי חגיגות ה-70 לישראל. 

מכירת הכרטיסים למשחק נגד ארגנטינה עבור הקהל הרחב נפתחה ביום ראשון ב-21:00, אך כבר כעבור כ-20 דקות התבשרו המעוניינים לרכוש כרטיס כי כל הכמות אזלה. מעל 100 אלף אוהדים נכנסו לרשימת ההמתנה בתור לרכישה, אלא שבאתר חברת "לאן", שניהלה את המכירה, הועמדו למכירה רק כמחצית ממספר המושבים באצטדיון.

לאחר שאלפים רבים נותרו מאוכזבים, החלו להישמע תלונות בנוגע להתנהלות המכירה באתר החברה. "זה קצת מוזר, כי כבר בעשרת האלפים שהיו ראשונים, כשלכל אחד יש אפשרות לקנות שני כרטיסים, כבר נגמרו הכרטיסים אחרי 5,000 או 7,000 אנשים - בזמן שיש במגרש 30 אלף מקומות", טען ישראל אוחיון, אחד האוהדים שלא הצליח להשיג כרטיסים לאירוע המבוקש.

אוחיון תיאר את יום פתיחת המכירה: "מ-10:00 חיכיתי להיכנס לתור. גם בפלאפון לא הצלחתי. יש הרבה אנשים בכל מיני מקומות שמספרים שגם כשנכנסו, האתר כל הזמן קורס או מעיף אותם". בדיקת כאן חדשות העלתה כי עם סגירת המכירה, החלו ספסרים למכור כרטיסים למשחק במחירים הגבוהים במאות אחוזים מהמכירה הרשמית. כך, למשל, הציע אחד מהם זוג כרטיסים ב-2,000 שקלים.

טענות הועלו, בין השאר, גם נגד שופרסל, הנותנת חסות למשחק, וקיבלה מבעוד מועד כרטיסים עבור לקוחות שקונים דרך אתר האינטרנט שלה. המפיק והיזם של המשחק, דני בן נעים, אמר: "ידענו שלא נעמוד בביקושים שנתקלנו בהם. היו ביקושים של 600 אלף כרטיסים ובאצטדיון יש 32 אלף מקומות. לצערנו, לא יכולנו לרצות את כולם".