עופר עיני וג'יבריל רג'וב
צילום: אי-פי

דובר ההתאחדות: "האיומים הפיזיים של ג'יבריל רג'וב גרמו לביטול המשחק"

בהתאחדות לכדורגל האשימו כי "פיפ"א לא יכולה לעבור לסדר היום על איומים נגד שחקנים", אך ציינו שלא התקבלה עדיין הודעה רשמית על ביטול המשחק. ליברמן תקף: "לא ניכנע לחבורת אנטישמים"
קלמן-ליברמן
06 ביוני 2018
08:18
עודכן ב 10:29

במשרד התרבות והספורט ובהתאחדות לכדורגל הביעו הבוקר (רביעי) אכזבה רבה מביטול משחק הכדורגל בין נבחרת ארגנטינה לנבחרת ישראל. בריאיון לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב' אמר דובר ההתאחדות שלומי ברזל: "לאורך כל הדרך האינדיקציה הייתה ששחקני ארגנטינה מגיעים. אבל מה ששינה את התמונה זה איומים מצד ראש ההתאחדות הפלסטינית ג'יבריל רג'וב, שאיים אפילו בפגיעה פיזית בשחקנים. נראה לי שמבחינת פיפ"א אי אפשר לעבור על זה לסדר היום".

ברזל הוסיף: "אנחנו לא קיבלנו עדיין הודעה רשמית על ביטול המשחק. אמרו לנו שככל הנראה בנבחרת ארגנטינה התגבשה החלטה לא להגיע, אבל הם לא יודעים להגיד את זה באופן רשמי. כל דבר מזה לא עבר דרך ההתאחדויות. בסופו של דבר הם יצטרכו להודיע רשמית להתאחדות הישראלית".

האזינו לריאיון המלא עם דובר ההתאחדות לכדורגל בכאן רשת ב':

עוד נמסר הבוקר מההתאחדות כי היו"ר עופר עיני יעביר בהמשך היום מכתב תלונה חריף לפיפ"א בדרישה למצות את הדין עם מי שהעזו להסית מפורשות לפגוע בשחקני כדורגל, ופעלו לטרפד משחק ידידות בין שתי הנבחרות".

מנכ"ל משרד הספורט יוסי שרעבי אמר הבוקר בריאיון לתוכנית הבוקר הזה עם אריה גולן בכאן רשת ב' כי "יש השלכות מרחיקות לכת לביטול, זה רגע מאכזב". לצד זאת, שרעבי גם ציין כי החלטת ההתאחדות הארגנטינאית לכדורגל עדיין לא סופית לגמרי: "עדיין יש שביב של תקווה".

שרעבי הוסיף: "ההחלטה לקיים את המשחק בירושלים הייתה ראויה. ממשלת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה שמישהו יקבע עבורה שהמשחק לא ייערך בבירת ישראל.  האיומים שקיבלו שחקני ארגנטינה לא קשורים לקיום המשחק בירושלים, אלא לעצם ההגעה שלהם לישראל".

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר כי "חבל שאבירי הכדורגל מארגנטינה לא עמדו בלחץ המסיתים שונאי ישראל, שמטרתם היחידה לפגוע בזכות הבסיסית שלנו להגנה עצמית ולהביא להשמדת ישראל. לא נכנע בפני חבורת אנטישמים תומכי טרור".

לאחר דיווחים רבים אמש, הלילה אישרה שגרירות ישראל בארגנטינה כי משחק הידידות בין הנבחרות שהיה אמור להתקיים בירושלים בוטל, בעקבות לחץ כבד שהופעל מצד הפלסטינים. בהודעת השגרירות נכתב כי היא מצטערת להודיע על ביטול המשחק בעקבות איומים על כוכב הנבחרת ליונל מסי.

האזינו לריאיון המלא עם מנכ"ל משרד הספורט בכאן רשת ב':

"האיומים והפרובוקציות שהופנו לליונל מסי, שעוררו באופן הגיוני הזדהות מצד חבריו לנבחרת וחשש להשתתף במשחק, אינם זרים לאזרחי ישראל, שכוכבי הספורט שלה היו במקרים רבים מטרות לאלימות", נכתב בהודעת השגרירות. "הידידות בין ישראל לארגנטינה גדולה יותר ממשחק כדורגל. המדינה הדמוקרטית תמיד תצפה לקבל בברכה את אחד מכוכבי הספורט הארגנטינאי".

ג'יבריל רג'וב, שהיה ממובילי הקמפיין לביטול המשחק בירושלים, בירך על החלטת נבחרת ארגנטינה והגדיר זאת כ"כרטיס אדום נגד ישראל". בריאיון לטלוויזיה הפלסטינית אמר: "זוהי סטירה לממשלת ישראל. ישראל עשתה מאמצים לקיים את המשחק בירושלים במועדו, אלא שהנבחרת הארגנטינאית ומסי סטרו לממשלת נתניהו בעצם התנגדותם לקיים את המשחק".

לצד הפלסטינים, גם חברי כנסת מהרשימה המשותפת בירכו על ביטול המשחק ח"כ איימן עודה אמר כי "ממשלת נתניהו אולי מרוויחה את טראמפ אבל מפסידה את העולם. אי אפשר להמשיך סתם ליהנות ממשחקים בזמן שדורסים את הזכויות של מיליוני פלסטינים".

ח"כ אחמד טיבי הוסיף כי "זהו ניצחון פלסטיני 1:0 בדקה ה-90 משער עצמי של מירי רגב. הקמפיין הפלסטיני נחל הצלחה בעקבות התערבותה הפוליטית של רגב והעברת המשחק לירושלים. אחד השערים היפים של מירי רגב, בין החיבורים. תודה למסי שהוא וחבריו הכריעו נכון בעד הספורט ונגד הפוליטיזציה".

חברי כנסת נוספים מהאופוזיציה ניצלו את ביטול המשחק כדי לבקר את התנהלותה המדינית של הממשלה. יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוגה אמר: "גול עצמי מרהיב לכל דוברי השלטון, שמבטיחים לנו שמצבנו המדיני מצוין. כואב מאוד שה-BDS חוגג. זהו כשלון מהדהד של ממשלה שטומנת את ראשה ולא קוראת את המציאות".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר כי "הבעיה הגדולה ביותר של הממשלה הזו היא שהכל חלטורה. הכרטיסים למשחק בקומבינה, המאבק ב-BDS הועבר למשרד לבטחון פנים מסיבות פוליטיות, שרת התרבות מתחפשת לשרת החוץ כדי להידחף למצלמות, ובסוף אף אחד לא עושה את העבודה".