מג'דל שמס שברמת הגולן
צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

כולנו מגבשת תוכנית להכפלת מספר התושבים בגולן תוך עשור

תוכנית "נטו גולן" מיועדת להביא את מספר התושבים באזור הצפוני ל-100 אלף בתוך כ-10 שנים. היא צפויה לכלול הטבות מס משמעותית, שדרוג התחבורה הציבורית ועוד. עלותה מוערכת במיליארדי שקלים. היוזם, סגן השר מייקל אורן, לכאן רשת ב': "נפתח חלון הזדמנויות בעקבות המלחמה בסוריה"
זאב קם
06 ביוני 2018
08:39

סיעת כולנו מגבשת תוכנית רחבה להשקעה יוצאת דופן ברמת הגולן, שתזכה לשם "נטו גולן". מי שעומד מאחורי התוכנית, שעליה פורסם היום (רביעי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב', הוא סגן השר מייקל אורן. שר האוצר, משה כחלון, תומך במהלך ואף הנחה את פקידי משרדו לקדם את היוזמה.

האזינו לריאיון עם סגן השר מייקל אורן בכאן רשת ב':

התוכנית נידונה השבוע בישיבה של סיעת כולנו בכנסת. לפי הערכות, עלותה צפויה לעמוד על כמה מיליארדי שקלים בפריסה לכמה שנים. היוזמה שמה ליעד להכפיל את מספר התושבים ברמת הגולן ל-100 אלף בתוך כעשור שנים, ולצורך כך הוקם צוות בין משרדי שכולל את משרדי האוצר, השיכון, הכלכלה, התחבורה וגם משרד ראש הממשלה.

בין השאר, התוכנית של סגן השר אורן צפויה לכלול הטבות מס משמעותיות וכן הטבות ברכישת קרקעות ברמת הגולן. בנוסף, ישנה כוונה להרחיב את מערכת הכבישים בגולן, להקים קו רכבת מהיר לצפון ולמרכז ולשדרג את התחבורה הציבורית, להגדיר את התעסוקה בעיר קצרין כעבודה מועדפת, להקים פארק ספארי, להגדיל את מספר הכיתות והמורים, להרחיב את התשתית התיירותית, לבצע פינוי נרחב של שטחי מוקשים וסעיפים נוספים.

ח"כ אורן הסביר בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב' את התזמון של קידום התוכנית: "נפתח בפנינו חלון הזדמנות בעקבות פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה, המצב במזרח התיכון והיחסים עם ארצות הברית. אנחנו יודעים מהעבר שאותם אזורים שכן הצלחנו לפתח, כמו גושי ההתנחלויות ביהודה ושומרון, נחשבו לחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל". לדבריו, "יש צורך אסטרטגי-ביטחוני עליון, כלכלי ובוודאי ציוני לפתח את רמת הגולן".

מנגד, ח"כ מוסי רז (מרצ) קרא בריאיון לכאן רשת ב' "לבנות באזורי הביקוש - ירושלים, חיפה, טבריה ובאר שבע במקום להכפיל את מספר התושבים בגולן". לטענתו, "ברמת הגולן כיום יש 22 אלף מתיישבים יהודים ו-25 אלף דרוזים ועלאווים. כשמדברים על להגדיל את מספר התושבים ל-100 אלף - מתכוונים גם אליהם? ברור שזה קשקוש. אם תדברו איתי עוד 10 שנים, אני מבטיח שזה לא יקרה".

האזינו לריאיון עם ח"כ מוסי רז בכאן רשת ב':

תגיות:
כולנו