נזקי עפיפון תבערה בעוטף עזה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

משגר עפיפוני תבערה לכאן חדשות: "אי אפשר להשוות בין חיי אדם לנזק לשדות"

לדברי מחמוד, תושב רצועת עזה, שיגור העפיפונים נעשה כמחאה עממית ספונטנית: "שני מיליון בני אדם תחת מצור, ילדינו נהרגו על ידי ישראל - איפה הפרופורציה?"
דנה בן שמעון
06 ביוני 2018
09:02

מחמוד, תושב רצועת עזה בן 40, הוא פעיל שמשתתף בהפגנות על הגדר ומשגר עפיפוני תבערה לשטח ישראל. הוא לא משייך את עצמו ל"יחידת העפיפונים" שהוקמה במסגרת קמפיין השיבה, ולדבריו אינו חלק משום מסגרת מאורגנת. "אנחנו מעיפים עפיפונים מאז שהיינו ילדים", אמר בריאיון לכאן חדשות ששודר לראשונה בתכנית "הבוקר הזה" עם אריה גולן בכאן רשת ב', "פשוט שיכללנו את השיטה".

האזינו לריאיון:

"אי אפשר להשוות בין שדות חקלאיים לבין חיי אדם", אמר מחמוד כשנשאל לנזק שנגרם לשדות העוטף. "אנחנו בני אדם, שני מיליון תושבים בעזה שחיים תחת מצור. אנחנו מתים. אין טיפול רפואי, אין שירותים הומניטריים. אנחנו מתים תחת המתקפות והטילים. הילדים שלנו נהרגו ב-2014 בצוק איתן ואת מדברת איתי על נזקים לשטחים חקלאיים? איפה פה הפרופורציה בכלל?".

מחמוד ניסה להסביר את האידיאולוגיה העומדת מאחורי שיגור העפיפונים. "אנחנו עם שרוצה לחיות חיים נורמליים. כל מה שאנחנו עושים זה במסגרת המאבק הלאומי שלנו נגד הכיבוש. תנו לנו את הזכויות שלנו, תנו לנו את האדמות שלנו שגורשנו מהם".

לדבריו, צה"ל פוגע בצוותים רפואיים ובעיתונאים במהלך ההפגנות על הגדר. "ישראל הורגת ללא קשר אלינו, משגרי העפיפונים. הרבה לפני שפותחה בכלל השיטה של העפיפונים ראינו שבישראל גורמים להרג של חפים מפשע".

מחמוד הוא רק אחד מבין רבים שלוקחים חלק בפעילות המטרידה הזו, מבחינתה של ישראל. בעזה לא רואים בשיגור עפיפוני תבערה טרור, אלא פעולות מחאה עממיות לגיטימיות. "נמשיך לשגר עפיפוני תבערה", מבטיח מחמוד. "לא נפסיק עד טיפת דמנו האחרונה".