ועדת החוקה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בתום מהומה והפרעות של האופוזיציה: חוק החרם אושר בוועדת החוקה

על רקע ביטול המשחק מול ארגנטינה בישראל, החוק של ח"כ יואב קיש אושר לקראת קריאה ראשונה. באופוזיציה הביעו התנגדות: "זה ביטול סמכות ביהמ"ש". קיש: "עלינו להיות מאוחדים מול ה-BDS"
זאב קם
06 ביוני 2018
11:45

חוק החרם אושר היום (רביעי) בוועדת החוקה של הכנסת לקראת קריאה ראשונה, בתום הצבעה סוערת שכמעט פוצצה בעקבות צעקות והפרעות של חברי האופוזיציה. לפי הצעת החוק של ח"כ יואב קיש (ליכוד), מי שקורא לחרם על ישראל, כולל שטחי יהודה ושומרון, יהיה חשוף לתביעה של פיצויים ללא הוכחת נזק עד סכום של 100 אלף שקל, וכן לאפשרות של הגשת תביעה לפיצויים עונשיים של עד חצי מיליון שקל.


ההצבעה על החוק נערכה ברקע ההודעה על ביטול משחק הידידות בין נבחרת ישראל לנבחרת ארגנטינה בירושלים. המשחק בוטל בעקבות לחצים מצד ארגונים פרו פלסטיניים וארגוני BDS.  חלק מחברי האופוזיציה קראו להשתמש בחוק כדי לתבוע את שרת הספורט מירי רגב, בטענה כי היא גרמה לביטול המשחק, אם כי מדובר בהצעה קנטרנית ולא ריאלית.

יוזם החוק ח"כ קיש אמר: "כמה סמלי שדווקא היום אנחנו דנים בתיקון לחוק החרם. מול ה-BDS עלינו להיות מאוחדים ולהוציא קריאה ברורה שלא ניתן להחרים את מדינת ישראל. לצערי בעקבות פסיקת העליון החוק רוקן מתוכן. אין ספק שפעילות ג'יבריל רג'וב הייתה משמעותית בביטול המשחק מול ארגנטינה. הכלי הזה נועד לפגוע במי שחורש את רעתנו, כלפי כל מי ששמח שביטלו את המשחק עם ארגנטינה".

ח"כ בני בגין (ליכוד) אמר: "אני מציע שנחפש ניסוחים מעט שונים לסעיפים. אנחנו מצויים במתח תדיר בין הזכות לחופש הביטוי לבין צרכים אחרים. עלינו לראות תמיד איך אנחנו פוגעים פחות ולא נותנים לאויבנו לפגוע בנו". אני לא בטוח שיהיה לגמרי נכון להעביר אותה כעת בגלל הגול הזה שהכניסה לעצמה נבחרת ארגנטינה".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) אמר כי "מה שעומד מאחורי הגישה כאן הוא ביטול הסמכות של בית המשפט לפרש חוקים. ההתנגדות לחרם זוכה להסכמה רחבה למעט חרם על התנחלויות. אתם לוקחים את מדינת ישראל למקום כזה שבאופן אמיתי היא מעודדת חרם עליה. לכן אם נקרא את החוק המקורי ככזה הוא היה צריך לפעול כנגד שרת התרבות רגב שגרמה לחרם על ישראל. על ח"כ קיש ליזום חקירה כזו נגדה".