יורם כהן וראש הממשלה נתניהו
צילום: חיים צח, לע"מ

יורם כהן: הפרסומים על הנחיות ספציפיות של רה"מ להאזין לפרדו ולגנץ - אינם נכונים

גורם בכיר שהשתתף בדיונים ביטחוניים לכאן חדשות: הועלתה אפשרות של בדיקת פוליגרף לשותפי סוד, אבל איני זוכר שדיברו על האזנות
רועי שרון, תמר אלמוג וגילי כהן
01 ביוני 2018
19:00

בכיר, שהשתתף בדיונים הביטחוניים, התייחס לפרשת ההאזנות, שפורסמה בתכנית "עובדה" ולפיה ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש מראש השב"כ לשעבר יורם כהן להאזין לראש המוסד לשעבר תמיר פרדו ולרמטכ"ל לשעבר בני גנץ ואישר כי היה דיון בדרכים למנוע הדלפות. ב"חדשות השבוע" בכאן 11 פורסם הערב (שישי) שהבכיר סיפר כי הועלתה אפשרות של בדיקת פוליגרף לשותפי סוד, אבל הוא ציין כי אינו זוכר שדיברו על האזנות.

עוד פורסם כי בשב"כ לא פנו בזמן אמת כדי לבקש אישור להאזנה לרמטכ"ל ולראש המוסד. הכתובת לאשר האזנה בדרגים כאלה, הוא היועץ המשפטי לממשלה. באותה תקופה היועץ היה יהודה ויינשטיין. לשב"כ יש סמכות רחבה להאזנות שוטפות בדרגים אחרים.

ראש השב"כ לשעבר יורם כהן התייחס הערב (שישי) לדיווח בתכנית עובדה  ובהודעה שהעביר נכתב: "איני נוהג בדרך כלל להתייחס בתקשורת לשיח המקצועי המתקיים בין ראש ממשלה לראש שב"כ. אולם הפרסומים בתקשורת על אודות הנחיות של ראש הממשלה שניתנו לי כביכול בעודי מכהן כראש השב״כ - להאזין ספציפית לטלפונים של הרמטכ"ל גנץ וראש המוסד פרדו - אינם נכונים".

מוקדם יותר הוציא ראש הממשלה סרטון, אותו פרסם בעמוד הפייסבוק שלו ובו אמר: "יש איזו תוכנית שמתיימרת להציג עובדות. יש רק בעיה אחת – זה שקר מוחלט. גם ראש השב"כ אומר שזה הבל. ההאזנות האמיתיות שלי הן לחלונות הגבוהים ולאריק איינשטיין. האם התקשורת תתנצל על השקר הזה?". נתניהו הזמין את הציבור לעקוב אחריו בפייסבוק כדי להימנע מתיווך התקשורת.


הבוקר, בסרטון אחר, הכחיש נתניהו את הדיווח וצייץ בחשבון הטוויטר שלו: מעולם לא ביקשתי להאזין לרמטכ"ל ולראש המוסד. זהו שקר מוחלט. אין גבול לשקרים!". על פי התחקיר ב"עובדה", נתניהו הציג את הבקשה להאזנה בפני כהן בימיו הראשונים כראש השב"כ. כהן נרעש ממנה וסירב לה.

יו"ר ועדת החוץ והביטחון וראש השב"כ לשעבר אבי דיכטר אמר הבוקר כי מדובר בדיווח שקרי. "אני יודע שזה שקר, גם תמיר יודע שזה שקר, ומעל הכול אין חיה כזו שראש ממשלה מבקש מראש שב"כ להאזין לאדם מסוים. אין יצור כזה, מפני שכל האזנה נתונה לפיקוח של היועץ המשפטי לממשלה ופרקליטות המדינה באופן ישיר, ובאופן עקיף לוועדת שרים לענייני שב"כ, ולוועדת המשנה לשירותים חשאיים בוועדת החוץ והביטחון. זה צירוף של מעשה מטורף על מעשה מטורף על מעשה מטורף, שאין שום סיכוי שראש הממשלה ינחה או שראש השב"כ יקבל".

יו"ר ועדת הכנסת מיקי זוהר מהליכוד אמר הבוקר בריאיון לרן בנימיני בתכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב' כי הוא מתקשה להאמין שראש הממשלה נתן הנחיה מהסוג הזה. לדבריו, "אנשי מודיעין בסיום כהונתם בוחרים לתקוף את ראש הממשלה כי קשה לחלקם עם העובדה שהציבור רוצה שנתניהו ימשיך בתפקידו".

בתחקיר של העיתונאית אילנה דיין בתכנית נאמר כך: "בשלב מסוים, ראש הממשלה נתניהו פונה לראש השב"כ יורם כהן. על הפרק: הצורך למנוע דליפה של מידע ביטחוני רגיש. נתניהו מבקש מכהן לעשות שימוש ב'יכולות המיוחדות' של השב"כ לצורך 'פיקוח' גורף, כולל האזנה לטלפונים של שורה של שותפי סוד, בהם הרמטכ"ל וראש המוסד".