עהד תמימי
צילום: פלאש 90

"סכנה ביטחונית": נדחתה בקשתה של עהד תמימי - תרצה 8 חודשי מאסר

ועדת השחרורים קיבלה את חוות הדעת של שב"כ בנוגע לנערה הפלסטינית, שלא הביעה חרטה על תקיפת חייל והסתה. "הדברים שהיא השמיעה בנושא מלמדים על האידאולוגיה הקיצונית בה היא מחזיקה, ביחד עם המצב הביטחוני השורר בשטח, מלמדים על פוטנציאל מסוכנות שלה אם תשוחרר שחרור מוקדם", נכתב
אמוץ שפירא וכרמל דנגור
06 ביוני 2018
16:21

ועדת השחרורים דחתה היום (רביעי) את בקשתה של עהד תמימי, הנערה הפלסטינית שתקפה חייל צה"ל, לשחרור מוקדם, בטענה כי היא מהווה סיכון ביטחון מאחר שלא התחרטה על מעשיה. בכך, נקבע כי היא תרצה שמונה חודשי מאסר בפועל ולא תזכה לקיצור שליש. תמימי עצמה סירבה להשתתף בדיון.

מחוות הדעת של השב"כ שהוגשה בעניינה, עולה כי "הדברים שהיא השמיעה בנושא מלמדים על האידאולוגיה הקיצונית בה היא מחזיקה, ביחד עם המצב הבטחוני השורר בשטח, מלמדים על פוטנציאל מסוכנות שלה אם תשוחרר שחרור מוקדם". 

הוועדה ציינה כי לא ניתן להתעלם מחוות הדעת ומחומרת העבירות המיוחסות לאסירה. חברי הוועדה ציינו כי אמנם מדובר בתקופת מאסר קצרה, אך רכיב חשוב ביותר הוא הערכת המסוכנות, "תוך שיקול כי יש להגן על כוחות הביטחון, אשר עושים מלאכתם יומם ולילה וחשופים לפגיעות חוזרות ונשנות בגופם".

בחודש מרץ האחרון נגזרו על תמימי שמונה חודשי מאסר בפועל וקנס בסך 5,000 שקלים. בית המשפט הצבאי בעפר קיבל את הסדר הטיעון אליו הגיעה הפרקליטות הצבאית עם  הנערה הפלסטינית. על פי ההסדר, תמימי הורשעה בתקיפת חייל ובשלושה אישומים נוספים.

בנוסף, הורשעו גם נרימאן תמימי, אמה של עהד תמימי, ונור תמימי, בת דודתה. נרימאן תמימי הורשעה בעבירות של הסתה, הפרעה לחייל וסיוע לתקיפת חייל, והוטלו עליה גם שמונה חודשי מאסר בפועל וקנס בסך 6,000 שקלים. נור תמימי הורשעה בעבירה של תקיפת חייל, והוטלו עליה מאסר בפועל של 16 ימים החופף את תקופת מעצרה, וקנס בסך 2,000 שקלים.

במהלך דיון הערב בעניינה של תמימי, בבית הדין הצבאי במחנה עופר, תקפה אזרחית ישראלית שהייתה במקום את אחד הפרקליטים הצבאיים, וסטרה בפניו. כוחות משטרה שהגיעו למקום עצרו את החשודה והיא נלקחה לחקירה. 

תמימי הוחזקה במעצר מאמצע דצמבר. בנוסף לתקיפה המיוחסת לה של קצין צה"ל בנבי סלאח, אירוע שתיעודו עורר הדים רבים, היא הואשמה בתקיפה של אנשי כוחות הביטחון בחמישה מקרים נוספים. על פי האישום, תמימי השתתפה בהפרות סדר, זרקה אבנים, איימה והסיתה. אמה של תמימי, נרימאן, הואשמה אף היא בתקיפת קצין, בהשתתפות בהפרות סדר ובהסתה בפייסבוק לביצוע פיגועים.

שלושה ימים לאחר הגשת כתב האישום נגדה, פורסם בחדשות הערב בכאן 11 סרטון חדש של תמימי, שבו היא קוראת לבצע פיגועים נגד ישראלים. "פיגועי דקירה, פיגועי התאבדות, זריקת אבנים - כולם צריכים לעשות משהו", נשמעת תמימי בסרטון, שעליו התבסס כתב האישום שמייחס לה עבירת הסתה.

בסרטון שהופץ בספטמבר 2017 ברשתות החברתיות וצולם בכפר נבי סלאח שבשומרון, נראות פלסטיניות דוחפות, בועטות ומנסות לסטור לחיילים, שנמנעים מלהגיב. עהד תמימי בת ה-16 נעצרה יום לאחר המקרה בחשד לתקיפה. אמה נרימאן, שהגיעה לתחנת המשטרה, נעצרה בחשד להסתה.

אביה של עאהד, באסם, כתב בחשבון הפייסבוק שלו לאחר המקרה כי הכוחות אף החרימו מצלמות, שככל הנראה תיעדו את האירוע. כתב האישום נגד תמימי, שהוגש בחודש ינואר האחרון, נגע לעוד חמישה אירועים נפרדים מלבד התקרית שתועדה בנבי סאלח.