השריפה בבז"ן
צילום: מאיר ועקנין, פלאש 90

השריפה בבז"ן: כתב אישום נגד המפעל וארבעה מנהלים

על פי כתב האישום, החמישה ביצעו עבירות של זיהום אוויר, רשלנות בחומרים מסוכנים והפרת תנאים בהיתר פליטה והיתר רעלים. השריפה פרצה בדצמבר 2016 במכל אחסון דלקים בחוות המכלים של בז"ן במפרץ חיפה, שבו אוחסנה תערובת נוזלית הנחשבת דליקה ומסרטנת
ניצן גלוסמן
06 ביוני 2018
18:33

כתב אישום הוגש היום (רביעי) לבית משפט השלום בחיפה נגד מפעל בז"ן וארבעה ממנהליו בעקבות השריפה שפרצה בחוות המיכלים של המפעל לפני כשנה וחצי. הארבעה נאשמים בעבירות של זיהום אוויר, רשלנות בחומרים מסוכנים והפרת תנאים בהיתר פליטה והיתר רעלים. לטענת הפרקליטות, הארבעה כשלו בהחלטותיהם ולא קיימו את תנאי ההיתרים.

השריפה פרצה בסוף חודש דצמבר 2016 במכל אחסון דלקים של חברת בז"ן, שנמצא במפרץ חיפה. במכל אוחסנה תערובת נוזלית של חומרים המשמשים מרכיב בבלילת בנזין ונחשבים לדליקים, מסרטנים ומסוכנים על פי הגדרתם בחוק החומרים המסוכנים. 

מכתב האישום עולה כי במהלך בדיקה שגרתית, גילה אחד מעובדי חוות המיכלים, כי הגג הצף של המכל שקע בתוך התערובת הנוזלית. כתוצאה מכך נחשפה כמות של כ-300-200 מ"ק מאחד החומרים המסוכנים לאטמוספרה, וגרמה לפליטת פחמימנים ולאיום בדליקה.

צוותי כיבוי החלו לפעול במקום, אך בבוקר למחרת פרצה שריפת ענק שהציתה את הדלקים שבמיכל. השריפה גרמה לזיהום אויר חזק, כשבמשך שעות היתמר עשן שחור מעל אזור המיכלים. היא כובתה רק לאחר שעות רבות. בעקבות המקרה פתחו המשטרה הירוקה ומשטרת ישראל בחקירה פלילית שבמהלכה נחקרו עשרות עובדים ומנהלים בכירים ונגד ארבעה מהם הוגשו היום כתבי האישום.