צילום: עדי יערי, פלאש 90

הפרקליטות ממליצה: להעדיף שיקום על פני מאסר

דוח חדש בנוגע למדיניות התביעה בענישה וטיפול בעבריינים ממליץ לשים דגש על שיקום, ולצמצם את המעצרים עד תום ההליכים. המשנה לפרקליט המדינה לכאן רשת ב': "המטרה - לאבחן מקרים שבהם יש הזדמנות אמיתית לטובת החברה"
תמר אלמוג ומוטי גילת
07 ביוני 2018
11:33

הפרקליטות הפיצה הבוקר (חמישי) דוח המציע שינוי במדיניות התביעה בנוגע לענישה וטיפול בעבריינים. בין השאר, בדוח מוצע לתת מקום נרחב יותר לשיקום של נאשמים ואסירים, ובמקרים המתאימים להעדיף עבודות שירות על פני עונש מאסר. בנוסף, הדוח ממליץ לנסות ולצמצמם את המעצרים עד תום ההליכים.

המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, שלמה למברגר, שעמד בראש הוועדה, הסביר על המסקנות בריאיון לתמר אלמוג ומוטי גילת בכאן רשת ב'. לדבריו, "אין המשמעות שכעת התביעה תסכים בצורה סיטונאית לקיצור שליש ממאסרים, לדוגמה. אבל המטרה היא לאבחן את המקרים שיש הזדמנות אמיתית לשיקום, לטובת החברה כולה".

"אנחנו מדברים על משהו רציני של שיתופי פעולה עם גופים שאמונים על שיקום עבריינים. שורת גופים שמטרתם לשקם אנשים. כל עוד שלא נתרשם שמדובר באסיר שרשות שיקומי פרסה עליו חסות, לא נלך למסלול הזה", הסביר למברגר. " אני לא רוצה לדבר על תנאי, אבל אני לא רואה שיקום בלי חרטה".

למברגר התייחס גם להתקדמות חקירות ראש הממשלה ואמר כי "אנחנו בהשלמות חקירה בתיקי 1000 ו-2000. בעקבות חתימה על הסכמי עד מדינה בתיק 4000 אנחנו חייבים לבדוק את השלכות עדויותיהם על התיקים האחרים. היועמ"ש חוזר ואומר שהמהירות לא תהיה על חשבון המקצועיות. זה ייקח חודשים, לא רוצה להגיע למצב שיש בחירות והציבור לא יודע מה קרה בחקירות".

בנוגע לתיק המעונות אמר למברגר: "אני מעריך שבתיק הזה ההחלטה תהיה ממש בזמן הקרוב. האופציה של החזרת כסף עלתה, לא ידוע מה יהיה איתה וזה נשקל בכובד ראש. זה עניין של ימים אולי טיפה יותר".