בנימין נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו: "איראן רוצה להביא לסוריה חימוש מדויק עם ראשי קרב של חצי טונה"

ראש הממשלה השתתף בפורום "Policy exchange" במסגרת ביקורו בבריטניה, ופירט על השיחות שקיים עם נשיא רוסיה על הנוכחות איראן בסוריה: "פוטין מבין שישראל עושה מה שכל מדינה הייתה עושה מול כוח שמנסה להשמיד אותה"
גילי כהן וסוכנויות הידיעות
07 ביוני 2018
13:39

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר היום (חמישי) כי איראן מעוניינת להביא לסוריה טילי קרקע-קרקע מדויקים וחימוש מדויק עם ראשי קרב של חצי טונה, כמו גם צוללות. נתניהו, המבקר בבריטניה, השתתף בפורום Policy exchange והבהיר כי ישראל "לא תקבל את התבססות המשטר האיראני בסוריה".

על מלחמת האזרחים במדינה השכנה אמר ראש הממשלה: "במהלך המלחמה לא התערבנו. הדבר היחיד שעשינו זה להקים בית חולים. עכשיו המלחמה כמעט הסתיימה, דאעש נגמר, ועכשיו הוא מביא את האיראנים? אסד חייב להבין שישראל לא תהיה סובלנית להתבססות צבאית של איראן בסוריה, והמסקנות מכך הן לא רק כלפי איראן, אלא גם כלפיו".

נתניהו פירט בנוגע לשיחות שקיים עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, על הנוכחות האיראנית בסוריה. "אמרתי לו שלישראל יש הזכות להגן על עצמה מאיראן, ושאם איראן תזיז כוחות לעברנו - ישראל תפעל", תיאר ראש הממשלה. לדבריו, הוא סבור כי פוטין "מבין שישראל עושה מה שכל מדינה אחרת הייתה עושה נגד כוח שמנסה להשמיד אותה".

"איראן לא מאמינה בגזע עליון, אלא בדת עליונה", המשיך נתניהו. "הערבים מבינים זאת. הם מסתכלים מסביב ושואלים מי הפרטנר שלהם, ואז עונים - ישראל וארצות הברית".


אתמול נפגש נתניהו עם מקבילתו בבריטניה, תרזה מיי. במהלך נאומי המנהיגים התייחס ראש הממשלה להפרות הסדר האלימות ברצועת בעזה וציין כי הן "אינן הפגנות לא אלימות, אלא טכניקה טרוריסטית חדשה ושימוש באזרחים כמגן אנושי". לדבריו, הבעיות בעזה מתחילות ברצון הבסיסי של איראן להשמיד את ישראל. "הם שורפים את שדותינו ומנסים להתפרץ לגדרותינו, לחטוף חיילים ולפגוע באזרחים. זו היא לא הפגנה לא אלימה. אנחנו עושים כל מה שאנחנו יכולים כדי למנוע אובדן חיים".

נתניהו הוסיף כי "הסיבה שעזה במשבר הומניטרי היא בגלל שחמאס מפנה משאבים רבים ומצרכים אזרחיים למנהרות טרור. גם בגלל שהרשות הפלסטינית מקצצת בכספים וחונקת את הרצועה".


בשלישי נפגש נתניהו עם נשיא צרפת, עמנואל מקרון. השניים דנו בארבע עיניים בהסכם הגרעין ובהתבססות איראן בסוריה. לאחר מכן מסרו את הצהרותיהם לתקשורת. נתניהו אמר למקרון כי "התנאי מקדים לשיקום סוריה הוא שאיראן תעזוב את המדינה".

"האיום הגדול ביותר על העולם הוא נשק גרעיני בידי איראן. הארכיון הגרעיני הוכיח שאיראן שיקרה לעולם על תוכנית הגרעין שלה, ואני חושב שעכשיו זה הזמן להפעיל עליה לחץ מקסימלי", אמר ראש הממשלה.

יום קודם לכן נפגש נתניהו עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. במסיבת עיתונאים משותפת בברלין חזר ראש הממשלה על הצורך של ישראל למנוע מאיראן נשק גרעיני ולעצור את התבססותה בסוריה. מרקל, שגינתה את דברי ההנהגה האיראנית, הודיעה כי השניים סיכמו על פגישת פסגה בין ישראל וגרמניה ב-4 באוקטובר.