מכינת בני ציון
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מועצת המכינות הקדם-צבאיות: לסגור את מכינת בני ציון - ולהקימה מחדש

בעקבות האסון בנחל צפית, שבו נספו עשרה מתלמידיה, הוועד המנהל הציע לסגור את המכינה ולפתוח אותה מחדש - "לא לפני שתיבנה בתהליך ציבורי שקוף"
לירן כוג'יהנוף
07 ביוני 2018
14:20

הוועד המנהל של מועצת המכינות הקדם צבאיות הציעו היום (חמישי) למכינת בני ציון בתל אביב לסגור את המכינה ולפתוח אותה מחדש, בעקבות האסון בערבה. לפי ההצעה המכינה תיפתח מחדש בתהליך ציבורי שקוף בהשתתפות המועצה.

בהחלטת הוועד, שהועברה לנציגי משרד החינוך, משרד הביטחון והמכינה, נאמר כי הוא סבור שאין לפתוח את המכינה לפני השלמת התהליך. בנוסף נמסר: "המועצה רואה ערך גדול בהמשך קיומה של מכינת בני ציון כחלק ממפעל המכינות".

מוקדם יותר השבוע ביקשו חברי העמותה המפעילה את המכינה הקדם-צבאית בני ציון בתל אביב, שתחת אחריותה נהרגו תשע נערות ונער באסון השיטפון בערבה, ביקשו לסיים את תפקידם. המהלך ייעשה באופן מסודר, על מנת לאפשר כניסה של חברים חדשים.

עשר נערות ונערים מהמכינה הקדם-צבאית נהרגו בשיטפון בנחל צפית בעת טיולם. בחודש שעבר המליצה המשטרה להעמיד לדין באשמת הריגה את מדריך המכינה, אביב ברדיצ'ב. על פי החקירה, לברדיצ'ב ולמנהל המכינה, יובל כהאן, היו לפני הטיול כמה סימנים באשר לחשש לשטפונות בנחל צפית, שהובילו לאסון.

בחודש שעבר קראו אוריאל ורותם בר שלום, הוריה של אילן בר שלום שנהרגה באסון, לסגור את המכינה. בפוסט שפרסמו בפייסבוק מתחו ההורים ביקורת חריפה נגד ראשי המכינה הקדם צבאית, שהיו אחראים ליציאה לטיול בו נהרגו 9 הנערות והנער, ונגד ראשי העמותה האחראית על המכינה - המדרשה למנהיגות.

"אין לי מילים להביע את האכזבה שלי מכל שדרת הניהול הפדגוגי", כתב אביה של אילן, "שמלבד תהליך קבלת ההחלטות שהביא למותכם המצמרר, לא העזו לעמוד ולקחת אחריות ובכך שמטו את הבסיס המוסרי והערכי של המדרשה למנהיגות. חברי עמותה נכבדים, זו שעת משבר והנה אתם שותקים מעל לשבוע ימים.