שריפה ביער בארי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שורת שריפות בעוטף עזה; נזק רב לחי ולצומח

מתחילת היום נרשמו 15 שריפות בעוטף עזה. תשע שריפות פרצו רק ביער בארי בטווח זמן של כ-40 דקות, ובחלקן טרם הושגה שליטה על האש
איציק זוארץ
07 ביוני 2018
19:31

שריפות רבות פרצו היום (חמישי) בעוטף עזה כתוצאה מעפיפוני תבערה ששוגרו מעזה. מתחילת היום נרשמו 15 שריפות באזור, בהן פעלו צוותי כיבוי אש. תשע שריפות פרצו רק באזור יער בארי בטווח זמן של כ-40 דקות, ובחלקן טרם הושגה שליטה על האש. נזק רב נגרם לצומח ולבעלי החיים ביער.

האזינו לריאיון המלא עם משגר עפיפוני תבערה מעזה בכאן רשת ב':

לאורך השבוע האחרון פרצו כמה דליקות בעוטף עזה כתוצאה מעפיפוני ובלוני תבערה שנשלחו מרצועת עזה, כאשר הפלסטינים מאיימים כי גם מחר, ביום שישי האחרון של הרמדאן, ישוגרו עפיפוני תבערה. הקרן הקיימת מאיימת לתבוע את חמאס בגין הנזקים ליערות בעוטף עזה. בגל האלימות האחרון נשרפו 2,800 דונם של יערות הקרן באזור. הקרן אומרת כי תיעזר במשפטנים בינלאומיים כדי לתבוע את הארגון בערכאות בינלאומיות על הנזקים הסביבתיים שנגרמו מירי טילים ופצצות המרגמה ומשיגור עפיפוני התבערה.

השבוע אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן, כי צה"ל יירט עד היום כ-400  מתוך 600 עפיפוני תבערה ששוגרו מרצועת עזה. לדבריו, כ-200 מהעיפופונים הצליחו להגיע לשטח ישראל וגרמו ל-198 שריפות.

בתוך כך, כל החקלאים שניזוקו מעפיפוני התבערה, יקבלו בימים הקרובים מקדמות של בין50%-40% מרשות המסים, לאחר ששמאים ביקרו בכל החלקות. היתרה אמורה להתקבל בחודש הקרוב.

מחמוד, תושב רצועת עזה בן 40 ופעיל שמשתתף בהפגנות על הגדר ומשגר עפיפוני תבערה לשטח ישראל, אמר השבוע בריאיון לכאן חדשות כי "אי אפשר להשוות בין שדות חקלאיים לבין חיי אדם", אמר מחמוד כשנשאל לנזק שנגרם לשדות העוטף. "אנחנו בני אדם, שני מיליון תושבים בעזה שחיים תחת מצור. אנחנו מתים. אין טיפול רפואי, אין שירותים הומניטריים. אנחנו מתים תחת המתקפות והטילים. הילדים שלנו נהרגו ב-2014 בצוק איתן ואת מדברת איתי על נזקים לשטחים חקלאיים? איפה פה הפרופורציה בכלל?".

מחמוד ניסה להסביר את האידיאולוגיה העומדת מאחורי שיגור העפיפונים. "אנחנו עם שרוצה לחיות חיים נורמליים. כל מה שאנחנו עושים זה במסגרת המאבק הלאומי שלנו נגד הכיבוש. תנו לנו את הזכויות שלנו, תנו לנו את האדמות שלנו שגורשנו מהם".

תגיות:
שריפה