ההתפרעויות על הגדר בעזה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ההפגנות האלימות בגבול עזה: ארבעה פלסטינים נהרגו

בהרוגים גם נער בן 15. במסגרת אירועי יום אל-קודס, הגיעו כ-10,000 פלסטינים לחמישה מוקדים על גדר הרצועה. הפלסטינים מדווחים על כ-600 פצועים. כמה צעירים חתכו גדר תיל באזור חאן יונס - צה"ל הגיב באמצעים לפיזור הפגנות
כתבי כאן חדשות
08 ביוני 2018
07:36
עודכן ב 20:04

כ-10,000 פלסטינים התקהלו היום (שישי) בחמישה מוקדים לאורך הגדר ברצועה. חלק מהפלסטינים התפרעו, הבעירו צמיגים והשליכו לעבר כוחות צה"ל רימון, מטען צינור ואבנים. כמו כן שוגר עפיפון תבערה שככל הנראה נשא חומר נפץ והתפוצץ באוויר. הפלסטינים דיווחו על ארבעה הרוגים, בהם נער בן 15, ועל כ-600 פצועים.

דובר צה"ל מסר כי במהלך ההפגנות שוגרו לעבר הכוחות מטענים על עפיפונים, המופעלים באמצעות טלפונים ניידים. אחד המטענים הופרח לראשונה על בלון הליום. עוד נמסר מצה"ל כי מספר הפלסטינים שהגיעו לגדר קטן משמעותית מהמספר אליו נערכו - 50,000.

בצה"ל מעריכים כי האירועים יימשכו בימים ובשבועות הקרובים. בין השאר, הימשכות האירועים צפויה משום שעמדות הריסון של חמאס אינן מאויישות. בצבא מזהירים כי מספר הרוגים גבוה בצד העזתי עלול להביא לתגובה של ירי רקטות.

בנוסף, המתפרעים שיגרו עפיפונים שאליהם מחוברים חפצים בוערים במטרה להבעיר שריפות בשטח הארץ. הפלסטינים גם טענו כי הפילו רחפן של צה"ל ששימש לפיזור גז מדמיע ממזרח לעיר עזה. מדובר צה"ל נמסר כי "הכוחות משתמשים באמצעים לפיזור הפגנות ופועלים בהתאם להוראות הפתיחה באש".

צה"ל נערך משעות הבוקר בכוננות מוגברת במיוחד בגבול לקראת האירועים הצפויים ברצועה כחלק מציון יום אל-קודס. במסגרת אירועים אלה, צפויים להגיע אלפי מפגינים פלסטינים לאזור הגדר, וקיימת אפשרות לניסיונות פיגוע וחדירה.

כחלק מההיערכות נפרסו לאורך הגבול מאות צלפים, סוללות של מערכת כיפת ברזל, כוחות שריון וכוחות חיל רגלים. לפי דיווחים פלסטיניים, צה"ל ביצע ירי לעבר פלסטינים שהתקרבו לגדר בדרום רצועת עזה, אך לא דווח על נפגעים.
 


חיל האוויר תרגל השבוע לחימה בו זמנית בזירה הצפונית והדרומית בהשתתפות מאות כלי טיס מטייסות הקרב, המסוקים והתובלה בטיסות יום ולילה. בתרגיל הנרחב שהסתיים אתמול, תרגלו עשרות מטוסי קרב תקיפה של מאות מטרות ברצועת עזה בפרק זמן קצר וכן מתן סיוע לתמרון קרקעי. בחיל האוויר אומרים כי התרגיל הוכתר בהצלחה וכי הם מוכנים לכל פעילות שיידרשו אליה.

כמו כן, אתמול פיזרו מטוסים כרוזים המזהירים מפני התקרבות לגדר, פגיעה בה או ניסיונות לעשות פיגועי טרור. בכרוזים של צה"ל נכתב כי איראן מבקשת להבעיר את האזור באמצעות חמאס ומומלץ לתושבי עזה שלא יאפשרו לחמאס להפוך אותם לבני ערובה בידיו.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי חמאס מוכן לוותר על מנהרותיו ההתקפיות החוצות את גבול ישראל תמורת הסדרה ברצועת עזה – כך עולה משיחות סגורות שנערכות בארגון. משמעות הדבר היא שעזה תזכה לשורת הטבות שיפיחו חיים בכלכלה המקומית, ובתמורה יידרש חמאס לוויתורים שונים.


בחמאס מתנגדים לוויתורים כמו פירוז הרצועה או השבת גופות חיילי צה"ל במסגרת זו, אולם מוכנים לשקול ויתורים הקשורים בהתעצמות השלטון ברצועה. כחלק מאותה הסדרה דורש חמאס הקמת נמל ימי ברצועה, אך דרישה זו היא עמדת פתיחה בלבד, ובארגון יהיו מוכנים להסדרה גם בלעדיו. ההערכה היא כי אם ההסדרה או ההפגנות על הגדר לא יביאו לשינוי במצב ברצועה, חמאס יהיה מוכן לקחת סיכונים גדולים מול ישראל באפיקים הצבאיים.

חמאס, הג'יהאד האסלאמי ומארגני ההפגנות על הגדר קוראים היום לציבור בעזה להשתתף בהמוניו בהפגנות לאורך גדר, לרגל יום השישי האחרון של חודש הרמדאן ו"יום ירושלים העולמי" שמציינת איראן. ההפגנות ושאר האירועים לאורך הגדר צפויים להתחיל משעות הצהריים ובשעות הערב במוקדמות, בסיום תפילות יום השישי.

ממזרח לעיר עזה מתכננים לקיים מיצג סמלי של אנשים שילבשו מדי אסיר ממחנות הריכוז וההשמדה בזמן מלחמת העולים השנייה, בניסיון לערוך השוואה בין השואה לבין מעשי ישראל בעזה. כמו כן, ברוצעה דיווחו כי לפנות בוקר הוצתו אוהלים וצמיגים בדרום הרצועה באמצעות חומר בוער שהוטל מן האוויר בידי צה"ל.

בהכנת הידיעה השתתפו איציק זוארץ, כרמלה מנשה, גל ברגר, דנה בן שמעון וסולימאן מסוודה