הלוויה בעזה
צילום: אי-פי

מקורות פלסטיניים לכאן חדשות: איראן שילמה למשפחות ההרוגים בהפגנות בעזה

לפי הפלסטינים, האיראנים העבירו לכל משפחה של הרוג 500 דולר. הכסף חולק על ידי חמאס בסעודה לשבירת צום הרמדאן. בעזה קוראים לתושבים להשתתף בהמוניהם בהפגנות על הגדר
גל ברגר
08 ביוני 2018
13:25

מקורות פלסטיניים אמרו היום (שישי) לכאן חדשות כי איראן שילמה 500 דולר לכל משפחה של הרוג מהרוגי ההפגנות בעזה. מאז החלו ההפגנות על הגדר לפני כחודשיים וחצי, נהרגו בעזה על פי דיווחי הפלסטינים כ-120 בני אדם.

הכסף האיראני חולק על ידי חמאס בסעודה לשבירת צום הרמדאן, שנערכה אמש בעזה לכבוד משפחות ההרוגים הפלסטינים. בעזה פועלת אגודת צדקה איראנית על שם האייתוללה רוחאללה ח'ומייני, ובשבועות האחרונים חילקה האגודה חבילות מזון לשוהים במחנות האוהלים שהוקמו לאורך גבול עזה, לטובת שבירת הצום.

בתוך כך, חמאס, הג'יהאד האסלאמי ומארגני ההפגנות על הגדר קוראים היום לציבור בעזה להשתתף בהמוניו בהפגנות לאורך גדר, לרגל יום השישי האחרון של חודש הרמדאן ו"יום ירושלים העולמי" שמציינת איראן. ההפגנות ושאר האירועים לאורך הגדר צפויים להתחיל משעות הצהריים ובשעות הערב במוקדמות, בסיום תפילות יום השישי.

ממזרח לעיר עזה מתכננים לקיים מיצג סמלי של אנשים שילבשו מדי אסיר ממחנות הריכוז וההשמדה בזמן מלחמת העולים השנייה, בניסיון לערוך השוואה בין השואה לבין מעשי ישראל בעזה. כמו כן, ברוצעה דיווחו כי לפנות בוקר הוצתו אוהלים וצמיגים בדרום הרצועה באמצעות חומר בוער שהוטל מן האוויר בידי צה"ל.

כוחות צה"ל נערכים מהבוקר בכוננות מוגברת במיוחד בגבול עזה. כחלק מההיערכות נפרסו לאורך הגבול מאות צלפים, סוללות של מערכת כיפת ברזל, כוחות שריון וכוחות חי"ר.

חיל האוויר תרגל השבוע לחימה בו זמנית בזירה הצפונית והדרומית בהשתתפות מאות כלי טיס מטייסות הקרב, המסוקים והתובלה בטיסות יום ולילה. בתרגיל הנרחב שהסתיים אתמול, תרגלו עשרות מטוסי קרב תקיפה של מאות מטרות ברצועת עזה בפרק זמן קצר וכן מתן סיוע לתמרון קרקעי. בחיל האוויר אומרים כי התרגיל הוכתר בהצלחה וכי הם מוכנים לכל פעילות שיידרשו אליה.


כמו כן, אתמול פיזרו מטוסים כרוזים המזהירים מפני התקרבות לגדר, פגיעה בה או ניסיונות לעשות פיגועי טרור. בכרוזים של צה"ל נכתב כי איראן מבקשת להבעיר את האזור באמצעות חמאס ומומלץ לתושבי עזה שלא יאפשרו לחמאס להפוך אותם לבני ערובה בידיו.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי חמאס מוכן לוותר על מנהרותיו ההתקפיות החוצות את גבול ישראל תמורת הסדרה ברצועת עזה – כך עולה משיחות סגורות שנערכות בארגון. משמעות הדבר היא שעזה תזכה לשורת הטבות שיפיחו חיים בכלכלה המקומית, ובתמורה יידרש חמאס לוויתורים שונים.