צילום: אי-פי

דיווח: ישראל פנתה לאו"ם - חיזבאללה מאמן אנשי חמאס בלבנון

לפי עיתון לבנוני, משרד החוץ שלח למועצת הביטחון איגרת שכללה מידע מודיעיני על קשר בין חמאס לחיזבאללה ואיראן. המטרה, לפי ישראל: בניית מערך צבאי שלם לחמאס על אדמת לבנון
רועי קייס וגילי כהן
09 ביוני 2018
11:12
עודכן ב 16:00

העיתון הלבנוני "אל-ג'ומוהריה" דיווח הבוקר (שבת) על קמפיין מדיני שמנהלת ישראל בשבועות האחרונים במסדרונות האו"ם, בנוגע ליחסים המתהדקים בין חמאס לחיזבאללה על אדמת לבנון. על פי הדיווח, משרד החוץ הישראלי שלח למועצת הביטחון ולאו"ם איגרת שכללה שורה של נתונים שהוגדרו כמידע מודיעיני, ומהם עולה כי חיזבאללה הקים מחנות אימונים לחמאס בלבנון.

עוד נטען כי מי שמפקח על אותם אימונים הם קצינים של הארגון ובראשם מפקד צבאי שנמצא ברשימת המבוקשים של ישראל, אך שמו המלא לא נחשף בדיווח. בעיתון נאמר כי המסר של הקמפיין המדובר הוא קשר לוגיסטי-צבאי-אסטרטגי בין חמאס לחיזבאללה ואיראן שצומח בעת האחרונה בלבנון. היעד שלו, לפי ישראל, הוא בניית מערך צבאי שלם לחמאס שכולל מפעלי טילים וכוח צבאי של אלפי לוחמים פלסטינים על אדמת לבנון.

עוד דווח כי המידע המודיעיני שהעביר משרד החוץ לאו"ם כלל קווים אדומים שמבחינתו לא ניתן לחצות בסוגיה הזאת. ישראל, כך נטען, אף איימה להתייחס לסוגיה כאיום ישיר על ביטחונה. דובר משרד החוץ אמר בתגובה לפרסום בעיתון הלבנוני: "הנושא נמצא על סדר היום של ישראל באו"ם ועולה באופן קבוע בפגישות, מכתבים רשמיים ונאומים, הן בפני מזכירות האום והן במועצת הביטחון של האו"ם".

אחד הקווים האדומים הבולטים שהוצגו, לפי העיתון, הוא ההכשר שהמדינה הלבנונית מעניקה לאירוח זמני או קבוע, חוקי או לא חוקי, לאישים שמסכנים את ביטחונה ומשתייכים לתנועת חמאס, קשורים אליה, או מהווים חוליית קישור בין התנועה למשמרות המהפכה של איראן. בראשם צוין סגן מנהיג חמאס, סאלח אל-עארורי, שלפי ישראל השתקע בלבנון דרך קבע ומתואם מבחינה פוליטית וצבאית עם מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה. בנוסף, צוין שמו של סעיד איזארי, שהוגדר כראש "מחלקת פלסטין" בכוח קודס של משמרות המהפכה.

הניסיון של ישראל להעלות את הסוגיה בפורום הבינלאומי נועד, על פי העיתון, לגרום לאו"ם לבקש מלבנון לקבוע את עמדתה בנושא ולקבל הסבר בעניין הצעדים שניתן לנקוט לגבי נוכחות של גוף צבאי טרוריסטי בנוסף לחיזבאללה בשטח לבנון, וכן אירוח לבנוני של אישים מסוכנים שמשתייכים לחמאס ולערוצים צבאיים משותפים בין התנועה למשמרות המהפכה.

לפני כשבועיים רמז ראש הממשלה בנימין נתניהו על פעילות צה"ל למניעת העברת נשק לחיזבאללה. בפתח ישיבת הממשלה אמר כי "אנחנו גם פועלים נגד העברת נשק קטלני מסוריה ללבנון או ייצורו בלבנון. כל הנשק הזה מיועד נגד מדינת ישראל וזכותנו, מתוקף הזכות להגנה עצמית, למנוע את ייצורו או העברתו".

נתניהו הסביר כי "אנו פועלים כדי למנוע מאיראן השגת נשק גרעיני. במקביל אנו פועלים נגד התבססות צבאית איראנית בסוריה נגדנו. המשטר בטהרן הוא הגורם המרכזי שמערער את היציבות במזרח התיכון. והמערכה נגד תוקפנות שלו לא הסתיימה, אנחנו עדיין בתוכה".