תיעוד החילוץ מהאסון בערבה: "תעשה טובה, תחזיר אותם בחיים"

חיל האוויר פרסם את תצלומי המבצע בשיטפון בנחל צפית, ואת עדויות הלוחמים: "כשהבנתי את המצב סביבי האופטימיות התפוגגה"
רועי שרון
09 ביוני 2018
23:03

חודש וחצי לאחר אסון השיטפון בנחל צפית, בו נהרגו תשע נערות ונער, חיל האוויר פרסם הערב (שבת) את תיעוד מבצע החילוץ שביצעו לוחמי יחידה 669. כמו כן פרסמו עדויות של לוחמי היחידה שתיארו את הקריאה לחילוץ שהתבררה "כאחד החילוצים המורכבים ביותר שראיתי", לפי סגן מפקד יחידה 669, רס"ן ד'.

"אנשים חושבים שהכבל שאיתו יורדים המחלצים מהמסוק עומד ישר, אך במציאות הוא מטלטל מצד לצד, וראיתי איך הלוחם התנגש שוב ושוב בסלעים", סיפר רס"ן ד'. "כשהגיע אל הנערים, הוא חילץ קודם נערה שהייתה במצב הכי פחות טוב מבין הארבעה והעלה אותה למסוק. ככה, ארבע פעמים עד שחילץ את כולם. בכל פעם אתה מבין עד כמה התרחיש הזה מסוכן והבטן מתהפכת", שיחזר.

בעת קבלת הדיווח הוקפצו שלושה מסוקי "יסעור", שני מסוקי "ינשוף" ועליהם לוחמי יחידה 669, וכן מסוק קרב מסוג "שרף" לצורך סריקות וחיפוש אחר הנעדרים. "המידע היה מעורפל מאוד ולא ידענו למה לצפות", תיאר אחד מטייסי ה"ינשוף", סרן ע', "בהמשך הבנו שמדובר באירוע עם שטפונות ונחלים זורמים, מה שנחשב לאירוע קיצוני בטייסות מסוקי-הסער".

"בהתחלה כשאתה מוזנק לחילוץ, אתה מגיע ברוח אופטימית. אתה בטוח שתחלץ ניצולים ובמקרה הכי גרוע תטיס אותם לבית-החולים. כשהבנתי את המצב סביבי האופטימיות התפוגגה", חשף סרן ע'.

לפי רס"ן ד', הדיווח הראשון קבע כי נסחף אוטובוס עם 20 ילדים בתוכו. "זה מסוג ההזנקות שאתה לא רוצה לשמוע. דיברנו עם מפקד יחידת החילוץ האזרחית שאמר לנו לנחות ולאסוף איש חילוץ על מנת שיראה לנו היכן בהמשך הנחל יש לכודים. הוא אמר משפט שנשאר איתי לכל אורך האירוע - 'תעשה לי טובה, תחזיר אותם בחיים. הם הילדים של כולנו".

"אני ביחידה 669 כבר 15 שנים, והאירוע האחרון היה אחד החילוצים המורכבים ביותר שראיתי", חשף רס"ן ד'.