אביגדור ליברמן
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

ליברמן: "לא מעוניין לקחת כסף ממשלם המסים הישראלי ולהעביר לחמאס"

שר הביטחון אמר לכאן רשת ב' כי שיפור המצב הכלכלי ברצועת עזה לא יביא להפסקת הטרור, וכי ישראל יצאה מעזה ואינה אחראית לנעשה בה. "הכל הזייה ואשליה, כמו שפעם אמרו 'שטחים תמורת שלום'. החזרנו שטחים בהתאם לקווי 67' וקיבלנו בתמורה קסאמים", אמר ליברמן
הבוקר הזה
10 ביוני 2018
08:09

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר הבוקר (ראשון) כי לישראל אין עניין בקריסה הומניטרית בעזה, אך גם אינה מעוניינת לקחת כסף ממשלם המיסים הישראלי ולהעבירו לחמאס. "אם מישהו חושב שהקלה על המצב האזרחי או שיפור המצב הכלכלי ברצועה יביא להפסקת הטרור - הוא טועה ומטעה", אמר ליברמן לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'.

האזינו לריאיון:

"צריך קודם כל להבין למה נוצרה בעיה בכלל, למה התנאים קשים במציאות האזרחית ברצועת עזה", אמר שר הביטחון. "אני רוצה להזכיר שרק בשבוע האחרון הועיל אבו מאזן להעביר חצי ממשכורת אפריל לפלסטינים שחוגגים את הרמדאן. לא מדובר בכלל על המשכורת של חודש מאי, רק חצי משכורת של חודש אפריל".

"אבו מאזן מקפיא כל כסף שמגיע. קודם כל חייבים לא לקחת שום אחריות ושום אשמה על עצמנו. מדי פעם אני רואה את זה בתקשורת ובכל פעם נדהם - עד כמה אנשים לא רוצים לראות את המציאות, אין לנו שום עניין בקריסה הומניטרית בעזה, אבל אנחנו גם לא רוצים לקחת כסף ממשלם מיסים ישראלי ולהעביר אותו לחמאס".

"חמאס השקיע 260 מיליון דולר בייצור רקטות ומנהרות, והוא לא מוכן להפסיד דולר אחד לטובת פרויקטים בתחום התשתיות, חשמל, מים או מערכת הבריאות. וכמובן, הדרך הכי פשוטה והכי קלה להקל על המציאות האזרחית: להחזיר את השבויים והנעדרים למדינת ישראל. הם יכולים לקבל מיד חבילת סיוע נדיבה מאוד, אבל אנחנו לא רואים שום נכונות להגיע לאיזשהו הסדר בנושא".

"יש כאלה שאומרים ששיפור המציאות היומיומית יפסיק את החיכוך ליד הגדר ואת הטרור, ושהם יפסיקו לשגר עפיפונים – שום דבר. הכל הזייה ואשליה, כמו שפעם אמרו 'שטחים תמורת שלום'. החזרנו שטחים בהתאם לקווי 67 וקיבלנו בתמורה קסאמים".

שר הביטחון התייחס גם לטרור העפיפונים שעלה מדרגה, ואמר כי הקושי להתמודד נובע מאיתור מיקום המשגר. "מי שמשגר עפיפונים עושה את זה מעומק הרצועה, אלה לא אנשים שנמצאים על הגדר, שגם צלף יכול לזהות"‚ ליברמן הדגיש כי המטרה היא לא להוביל להסלמה, אלא להרגיע את המצב בדרום. "אנחנו מתמודדים בו-זמנית גם עם הצפון וגם עם איראן. יש מספיק אתגרים למדינת ישראל. עם זאת, כרגע חמאס מותח את החבל יותר מדי - והוא עלול להיקרע".

בהמשך התייחס ליברמן למתווה הגיוס החדש, אותו יציג בהמשך השבוע. "אני חושב שזה מאוד לא נכון לתקוף את המסקנות שמביא צה"ל. לצבא אין שום אג'נדה פוליטית, הוא מביא משהו לטובת צה"ל ולטובת מדינת ישראל. אני לא רואה פה שום הצדקה לכל מיני קרבות פוליטיים בתוך הקואליציה, אבל מי שמחפש תמיד ימצא סיבה למשבר".

ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני) הגיב לדבריו של ליברמן על הסיוע ההומניטרי מישראל לרצועת עזה ואמר כי ״שר הביטחון ליברמן הוא זה שטועה ומטעה. ליברמן מתעלם מהפצרותיהם של בכירי מערכת הביטחון ומדו״ח המבקר בעניין צוק איתן שקבע כי שיפור המצב הכלכלי יכול היה להחליש את חמאס ולהפחית את הטרור. לא די בהתמודדות הצבאית נגד הטרור של חמאס: סבבי לחימה חוזרים ונשנים מבהירים זאת היטב, עלינו גם להתמודד אסטרטגית ולשנות את המציאות העזתית - לא למען העזתים, למען ישראל״.

ח״כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) אמרה כי "השר צודק, אך מצד שני, טועה ובגדול. העברת הסיוע ההומניטרי לרצועת עזה היא באמת לא הסוף לכל הבעיות ברצועה, לא תוריד לחמאס את המוטיבציה ולא תוביל לשקט באזור, אך היא ללא ספק תרגיע במעט את המצב הקטסטרופלי בעזה".

עוד הוסיפה חברת הכנסת סבטלובה כי "ליברמן ויתר שרי הממשלה שוכחים דבר אחד - לממשלת ישראל יש מחויבות לפעול במישור המדיני במקביל למישור הצבאי. מי שחושב שחמאס פשוט יעלם יום אחד אל מתחת לאדמה, טועה. רק הסדר מדיני מול הפלסטינים והתחייבות הרשות הפלסטינית לשלוט ברצועת עזה, תוריד את החמאס מהשלטון, יחזק את הרצועה ויוביל לשקט באזור".

בהכנת הידיעה השתתף זאב קם