מעצר המעורבים בגניבה החקלאית בשקף

אסיר פלסטיני שוחרר מהכלא לפני הזמן בגלל טעות של הפרקליטות

פרסום ראשון: יוסף מסאלמה בן ה-19, שריצה מאסר בגין מעורבותו בגניבה החקלאית הגדולה במושב שקף בשנה שעברה, שוחרר ימים בודדים לפני גזר הדין בערעור שדווקא ביקש להחמיר את עונשו. הסיבה: פרקליטות מחוז הצפון לא עדכנה את ועדת השחרורים
אסף פוזיילוב
10 ביוני 2018
08:57

אסיר פלסטיני שהיה מעורב בגניבה החקלאית הגדולה במושב שקף שבדרום בשנה שעברה, שוחרר מהכלא תשעה חודשים לפני הזמן בגלל טעות שביצעה הפרקליטות – כך פורסם היום (ראשון) לראשונה בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'. בפרקליטות אישרו את הפרטים בנוגע לטעות שבוצעה סביב האסיר יוסף מסאלמה, בן 19 מבית עווא שבחברון.

מסאלמה הוא אחד מ-15 פלסטינים שהואשמו בגניבה החקלאית, שהתרחשה בגלל מחדל חמור של צה"ל. באותו אירוע יותר מ-70 איש פרצו בחודש אוקטובר שעבר לשטח מושב שקף, דרך פתחים גדולים מתחת לגדר ההפרדה, שצה"ל הותיר חשופים. הגנבים לא נתפסו במשך 24 שעות, אחרי שהותירו נזק הנאמד בכ-300 אלף שקלים. בהמשך, רק 15 חשודים הועמדו לדין. שאר המעורבים ברחו או שוחררו כי הם קטינים.

שופט בית משפט השלום בבאר שבע ג'ורג' אמוראי דן את החשודים לתשעה חודשי מאסר. העונש הקל קיבל ביקורת קשה מצד הרכב השופטים בבבית המשפט המחוזי, שקבע כי אמוראי שגה משמעותית בשיקול הדעת שלו וצריך להתייחס בחומרה רבה יותר לטרור החקלאי. בעקבות כך הוחלט להכפיל את עונשם של המעורבים בגניבה ל-18 חודשים.

מאסרם של 14 מבין 15 המעורבים בגניבה הוארך. יוסף מסאלמה שוחרר כמה ימים לפני גזר הדין בערעור בבית המשפט המחוזי. הסיבה לשחרורו נבעה מכך שתיקו הועבר לפרקליטות מחוז הצפון, שם לא בדקו את התיק ולא ידעו על הגשת הערעור, ולכן לא הציגו את עמדת בית המשפט בפני ועדת השחרורים.

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "לפני הגשת הערעור בדקו את התאריכים שבהם אמורים הנאשמים לעלות לוועדת שחרורים. וידאו שאף אחד מהם לא ישוחרר לפני הדיון בערעור. אותו פורץ הועבר במפתיע לכלא בצפון, ושם הועלה ישירות לוועדת שחרורים, יומיים לאחר הגשת הערעור".