צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"לא הצלחתי לדבר": הנערה שעוכבה על ידי מאבטח בתחנת הרכבת משחזרת

עדי קליינר-טוביאס, שהפוסט שפרסמה בפייסבוק בסוף השבוע האחרון הפך ויראלי, אומרת בריאיון לקלמן-ליברמן "אני מרגישה ששופטים אותי לפי הלבוש, וגם בתגובות לפוסט רואים את זה"
קלמן-ליברמן
10 ביוני 2018
12:27

עדי קליינר-טוביאס, שעוכבה ביום שישי האחרון בכניסה לתחנת הרכבת בנהריה כשאחד המאבטחים טען שהיא "חשופה מדי", משחזרת את האירוע בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בכאן רשת ב'. "עברתי בגלאי המתכות, המאבטח פנה אלי ואמר 'את לא יכולה להיכנס ככה, את חשופה מדי, יש לך חולצה לשים? את צריכה להתכסות'. הייתי בהלם, לא הצלחתי לדבר. ידיד שלי חשב שהוא צוחק".

האזינו לריאיון:

עדי סיפרה שחבריה גוננו עליה ושהיא עצמה נוסעת על בסיס קבוע ברכבת ומעולם לא נתקלה בהערות מסוג זה. "אחרי דקה שחררו אותי, אבל זה היה מצב מאוד לא נעים. זה לא היה בסדר באף צורה. לא הבנתי איך הלבוש שלי יכול לסכן את נוסעי הרכבת. המאבטח אמר שיש חוק שאוסר על לבוש כזה ברכבת, וגם המאבטחים האחרים - וביניהם מאבטחת - גיבו אותו, אז האמנתי. אחר כך גיליתי שאין".

הפוסט שפרסמה עדי בפייסבוק הפך ויראלי במהירות. "הסיבה שזה נהיה כזה עניין גדול, זה בגלל שאנחנו חיים בתקופה שנשים לא זוכות לאותו יחס של גברים. לגבר לא היה קורה דבר כזה, והגבול נהיה מאוד דק בין מה מותר להעיר לאישה ומה לא. אני מרגישה ששופטים אותי לפי הלבוש, וגם בתגובות רואים את זה. יש במדינה תפיסה לא נכונה, אין לאף אחד זכות להחליט מה אישה לובשת. הגוף שלי הוא שלי ואעשה אותו כרצוני".

ישראל טל-סרנגה, מנהל אגף דוברות ושירות לקוחות ברכבת ישראל, הגיב כי "מדובר באירוע שרצוי היה שלא יהיה, אין על זה ויכוח. ברכבת נותנים שירות לכלל הציבור, וזה כלי תחבורה ציבורי שאנחנו משתדלים שלא יכנסו אליו ללא חולצה, או עם בגד ים, או ללא נעליים".

"זה חלק מתשומת הלב שהמאבטח צריך לתת. בסרטון אפשר לטעות, מי שרואה את עדי מאחור יכול לטעות ולחשוב שזה בגד ים, ולכן העיר לה. כשהמאבטח ראה שזו חולצה ולא בגד ים הוא התיר לה להיכנס. האירוע ארך כדקה. האם היה פה שיקול דעת מוטעה? כן. נתדרך את הצוותים להתמקד יותר ב"מה כן ומה לא".