סבסטיאן קורץ בביקור קודם בישראל
צילום: אי-פי

קנצלר אוסטריה בישראל: "נושאים עול כבד על פשעי השואה"

סבסטיאן קורץ החל את ביקורו בסיור ביד ושם, שם הניח זר ביחד עם ניצול שואה: "חובתנו להבטיח שזה לא יקרה שוב". בהמשך הוא צפוי להיפגש עם נתניהו וללחוץ עליו להסיר את החרם הישראלי על מפלגת החירות האוסטרית
דקלה אהרן-שפרן וגילי כהן
10 ביוני 2018
12:39

קנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ, הגיע הלילה (ראשון) לישראל לביקור ראשון בארץ מאז שמונה לתפקיד. שעות ספורות לאחר נחיתתו, הגיע קורץ לביקור ביד ושם בירושלים, שם הדליק את אש התמיד באוהל יזכור. בהמשך, הוא הניח זר פרחים ביחד עם ניצול השואה ויקטור קליין, ששהה במחנה ריכוז בצפון אוסטריה במלחמת העולם השנייה.

"אוסטריה והאוסטרים נושאים עול כבד בגלל הפשעים הנוראים שהתרחשו בתקופת השואה", אמר קורץ במהלך הסיור והוסיף: "אנחנו אחראים להיסטוריה שלנו. זו חובתנו להבטיח שהשואה לא תתרחש שוב ושהדור שלי, כמו גם הדורות הבאים, לעולם לא ישכחו את הפשעים המזעזעים". הוא ציין כי ממשלתו החליטה לפני כמה שבועות להקים אתר הנצחה בווינה, שבו יוזכרו בשמם כל קורבנות השואה היהודים האוסטרים. בנוסף, קורץ הודיע כי אוסטריה תתרום מיליון אירו לבניית מרכז חדש להנצחת מורשת השואה.

קורץ הקים קואליציה עם מפלגת החירות האוסטרית, הנחשבת לבעלת שורשים אנטישמיים. ישראל מחרימה באופן רשמי את המפלגה, ובפגישתו מחר עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הוא צפוי לדון עימו בסוגיה וללחוץ עליו להסיר את החרם.

מלבד הפגישה עם נתניהו, קורץ צפוי גם לבקר בבית הספר הדו לשוני ובעיר העתיקה בירושלים. בנוסף, הוא אמור לנאום בכינוס של ארגון הוועד היהודי-אמריקני (AJC). ביום שלישי ייפגש המנהיג האוסטרי עם הנשיא, ראובן ריבלין – ולאחר מכן יעזוב את ישראל.

בחודש אפריל האחרון התברר כי נתניהו הציע לקורץ להסיר את החרם על מפלגת החירות בתמורה להעברת השגרירות האוסטרית לירושלים. את דבר ההצעה חשף ח"כ יהודה גליק מהליכוד, במהלך דיון שיזם בוועדת החוץ והביטחון ביחד עם ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) שעסק בחרם של מדינת ישראל על המפלגה בשל תמיכה באנטישמיות. 

"מדינת ישראל נאבקת בכל העולם נגד תופעת החרמות נגד ישראל, והנה היא מחליטה להחרים את המפלגה השנייה בגודלה במדינה הידידותית לנו", האשים ח"כ גליק. "מחרימים את שרת החוץ של אוסטריה, שהיא לא חברת מפלגה, אלא מונתה כמינוי מקצועי מטעם מפלגת החירות, רק כי מי שמינה אותה הוא חבר מפלגת החירות". גליק טען כי "מפלגת החירות פעלה ותמכה במדינת ישראל לאורך כל השנים במוסדות האירופיים. חבל שזאת הדרך שמדינת ישראל בוחרת - להחרים ולגרום למדינה נזק".