ישיבת ממשלה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הקבינט ידון במצב בעזה: "נמנעים מפתרונות לטווח הארוך"

לקראת הדיון בקריה בהסדרה הומניטרית ברצועה, שרים טענו כי אין להגיע להסכם בלי להשיב את גופות החללים המוחזקות בעזה. בנט: "בלי ארוחות חינם". משפחת גולדין מפעילה לחץ על חברי הקבינט בנושא
כתבי כאן חדשות
10 ביוני 2018
14:58

הקבינט המדיני-ביטחוני צפוי להתכנס אחר הצהריים (ראשון) כדי לדון במצב ההומניטרי בעזה והאפשרות להסדרה באזור. שרים בקבינט התבטאו נגד הסדרה הומניטרית ברצועה ללא החזרה של גופות חיילי צה"ל המוחזקות על ידי חמאס. יו"ר הבית היהודי ושר החינוך, נפתלי בנט, אמר כי ״צריך לזכור שיש בנים שלנו, גם גופות חיילים וגם אזרחי ישראל, שנמצאים בידי חמאס בעזה ולכן הנוסחה אותה אקדם היא: הומניטארי תמורת הומניטארי, ובלי ארוחות חינם".

השר לענייני מודיעין ישראל כץ גם התייחס לנושא גופות החיילים, אך גם מתח ביקורת על התנגדות שר הביטחון אביגדור ליברמן לתוכנית האי המלאכותי. כץ החליט להוריד את התוכנית מסדר היום של הקבינט: "בשל חילוקי דעות מהותיים בין שר הביטחון לביני, והעובדה שבשל כך לא נוצרה התשתית הראויה לדיון בקבינט ב"תוכנית האי-פרדות מעזה״ אותה יזמתי, ביקשתי להסיר את הנושא מסדר היום".

האזינו לריאיון המלא עם השר ליברמן בכאן רשת ב':

כץ הוסיף: "מדינת ישראל נקלעה בעזה למצב בלתי סביר. מצד אחד עוסקים בהצעות לסיוע אזרחי בטווח הקצר בשל המשבר ההומניטרי, וזאת במקום להפעיל לחץ משמעותי מעשי להשבת גופות חללי צה״ל השבויים. מנגד נמנעים מהחלטות על פתרונות אסטרטגיים נכונים לטווח הארוך", דברי השר כץ.

בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' אמר הבוקר ליברמן כי "אם מישהו חושב שהקלה על המצב האזרחי או שיפור המצב הכלכלי ברצועה יביא להפסקת הטרור - הוא טועה ומטעה. "צריך קודם כל להבין למה נוצרה בעיה בכלל, למה התנאים קשים במציאות האזרחית ברצועת עזה".

ליברמן הוסיף: "יש כאלה שאומרים ששיפור המציאות היומיומית יפסיק את החיכוך ליד הגדר ואת הטרור, ושהם יפסיקו לשגר עפיפונים – שום דבר. הכל הזייה ואשליה, כמו שפעם אמרו 'שטחים תמורת שלום'. החזרנו שטחים בהתאם לקווי 67 וקיבלנו בתמורה קסאמים".

לקראת הדיון בקבינט משפחת גולדין מפעילה לחץ על השרים לדרוש כי תחול התקדמות בנושא גופות החיילים והשבויים בעזה כתנאי להתקדמות בפרויקטים הומניטריים ברצועה. בהודעה מטעם המשפחה נמסר: "אנו דורשים כי בישיבה היום תתקבל החלטה ברורה לפיה לא תתקיים הסדרה ולא יקודמו פרויקטים הומניטריים בעזה ללא השבת הבנים תחילה.

״נתניהו הוא זה שהמציא את האמירה ׳יתנו יקבלו - לא יתנו לא יקבלו׳, וזה המסר שחייב לצאת היום מישיבת הקבינט. על ממשלת ישראל והעומד בראשה מוטלת האחריות להתנות כל מהלך הומניטרי ולהחזיר את הדר ואורון תחילה. פתרון השבת הבנים הוא עניין הומניטרי מובהק, ואת זה יש לעגן מול כל הגורמים הבינלאומיים המקדמים הסכם סיוע לעזה״.

בתוך כך, חבר הנהגת אשף סאלח ראפת אמר כי הרשות הפלסטינית דחתה את קריאתו של שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב לערוך כינוס מצרי-ישראלי-פלסטיני, בנושא המצב ההומניטרי ברצועת עזה. הוא ציין כי על ישראל להסיר את המצור היבשתי והימי שהיא מטילה על הרצועה ולאפשר לתושבי עזה חופש תנועה מלא. ראפת גם מתח ביקורת על כינוס הקבינט בנושא, ואמר כי הדבר בא להסיט את תשומת הלב העולמית מהמצור המתמשך.

חבר נוסף בהנהגת אשף אחמד מג'דלאני אמר לכאן חדשות כי ברמאללה התנגדו לרעיון שהעלה מלדנוב, וסברו שהוא מעמיק את הפילוג הפנים פלסטיני. "לא הסכמנו על התוכן וגם לא על אופי ההצעה", אמר מג'דלאני. "אנחנו חושבים שהצעד הזה היה נותן טיפול זמני למצב בעזה ולא טיפול שורש כפי שנדרש. האחריות למצב קשורה בין היתר להפיכה שעשה חמאס, וכדי לפתור את הבעיות של עזה צריך לסיים את הפילוג ולאפשר לממשלה הפלסטינית לשלוט בעזה. אנחנו מעוניינים בשיפור המצב ההומניטרי בעזה, אבל קודם כל צריך לפעול לסיום הפילוג".

בהכנת הידיעה השתתפו גילי כהן, מיכאל שמש, דנה בן שמעון ושמעון מיג'אן