פתח המנהרה
צילום: דובר צה"ל

לראשונה: צה"ל השמיד מנהרת טרור ימית של חמאס בעזה

המנהרה נחפרה כשלושה קילומטרים מהגבול בצפון הרצועה ונכנסה עשרות מטרים לתוך הים. היא נועדה לאפשר לאנשי הכוח הימי של חמאס להגיע לשטח ישראל מהים מבלי להתגלות. היא הושמדה כחלק מהתקיפות בשבוע שעבר בעקבות ירי הרקטות הנרחב
משה שטיינמץ
10 ביוני 2018
16:00

חיל האוויר תקף ביום ראשון שעבר מנהרת טרור התקפית שיצאה לכיוון הים בצפון רצועת עזה, כך הודיע היום (ראשון) דובר צה"ל. מדובר במנהרה ראשונה מסוגה, שנבנתה כשלושה קילומטרים מגבול הרצועה שיוצאת מתוך מבנה סמוך לחוף. היא מאפשרת ללוחמי הכוח להיכנס אל הים מבלי להתגלות, ומשם להגיע לשטח ישראל בצלילה.


קצין בכיר בחיל הים מסר שהמנהרה הייתה מוכרת לצה"ל במשך כמה חודשים, ועיתוי התקיפה נבחר בהתאם לאירועים האחרונים ברצועת עזה. הוא הוסיף שהמנהרה נכנסה עשרות מטרים לתוך הים. לפי ההערכה, הכוח הימי של חמאס, המונה עשרות רבות של לוחמים, כבר עשה בה שימוש באימונים.


מיקום המנהרה שהותקפה (אילוסטרציה: דובר צה"ל)

המנהרה סוכלה בתקיפה מהאוויר, כחלק מתקיפת 15 אתרי חמאס ברצועת עזה בתגובה לירי רקטות בשבוע שעבר נגד ישראל. בצה"ל מעריכים שלחמאס ישנן עוד מנהרות ימיות, והפעילות בהן תגבר ככל שהפעולות נגד המנהרות ההתקפיות היבשתיות יתרחבו.

בהודעת דובר צה"ל נמסר כי "תוואי המנהרה זוהה כחלק ממערכה כנגד הכוח הימי של חמאס שמתבצעת בשנה האחרונה. צה"ל לא יאפשר פגיעה בביטחון מדינת ישראל וימשיך לפעול בנחישות כנגד הטרור מכל סוגיו".

לאחר התקיפה בשבוע שעבר נמסר מדובר צה"ל כי "התקיפות בוצעו בתגובה לירי רקטות במוצאי שבת ולאירועי הטרור שהוביל ואפשר ארגון הטרור חמאס במהלך סוף השבוע, ובהם השלכת רימון ומטענים, ניסיונות לפריצת הגדר, פגיעה בתשתיות ביטחונית ושריפת שטחים על ידי עפיפוני ובלוני תבערה". כמו כן הודגש כי חמאס הוא האחראי למתרחש ברצועת עזה.