מליאת הכנסת
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הצבעה בכנסת על הכרה ברצח העם הארמני - יומיים לאחר הבחירות בטורקיה

אדלשטיין הגיע לסיכום עם יו"ר מרצ זנדברג על מועד הדיון הסופי בהצעת ההחלטה. משרד החוץ טען לאחרונה כי הצבעה בנושא עלולה לעזור לארדואן בבחירות בארצו
זאב קם
11 ביוני 2018
18:06

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, סיכם היום (שני) עם יו"ר מרצ, תמר זנברג, לקיים במליאת הכנסת את ההצבעה על הצעת ההחלטה להכרה ברצח העם הארמני בעוד שבועיים. הדיון הסופי בנושא יחול יומיים אחרי הבחירות בטורקיה, לאחר שמשרד החוץ הזהיר לאחרונה כי החלטה על הכרה ברצח העם הארמני עלולה לסייע לנשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, לנצח בבחירות במדינתו.

האזינו לריאיון עם יו"ר מרצ תמר זנדברג בנושא

בסוף החודש שעבר מליאת הכנסת אישרה באופן תקדימי לקיים דיון והצבעה בהכרה רשמית ברצח העם הארמני, ברקע המשבר עם טורקיה בשל האירועים בעזה. ההחלטה להצביע על ההכרה התקבלה במהלך דיון בהצעה לסדר, שאינה הצעת חוק, שהגישה חברת הכנסת זנדברג. באופן חריג, הממשלה הודיעה אז שלא תמסור את עמדתה בנושא.

בפתח הדיון קרא אדלשטיין להכיר ברצח העם הארמני, אך מתח ביקורת על התהנהלות ישראל בנושא: "בשבוע האחרון אני מתבייש. שמעתי נבחרי ציבור מדברים בגלוי שהכרה ברצח העם הארמני זו תשובה ציונית הולמת להתנהגות של טורקיה. ממתי אנקרה מושכת בחוטי המוסר אצלנו? דמיינו לרגע שהתגובות לשורה היהודית היו נשענות על פי אזניים דיפלומטיות. כנסת ישראל צריכה להכיר ברצח העם הארמני כי זה מה שנכון וראוי לעשות, ואני מקווה שבסוף גם נעשה את זה".