פינוי נתיב האבות

הפינוי בנתיב האבות: 13 שוטרים נפצעו בעימותים, שישה פונו לבית החולים

פעילים התבצרו בבית האחרון המיועד לפינוי במאחז והשליכו חפצים על הכוחות. כעת נותרו 20 צעירים שמתבצרים במקום. במקביל, עשרות מפגינים הבעירו צמיגים בכניסה לירושלים והצומת נחסם לתנועה - ארבעה מהם נעצרו
כרמל דנגור ויערה שפירא
12 ביוני 2018
08:25
עודכן ב 20:23

13 שוטרים נפצעו, מתוכם שישה פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים, בעימותים אלימים שפרצו בצהריים (שלישי) במהלך פינוי הבתים במאחז נתיב האבות שבגוש עציון. מתוך מאות הצעירים שהתבצרו במקום מאז שעות הבוקר, נותרו 20 מתבצרים בבית האחרון שטרם פונה.

השוטרים ולוחמי מג״ב נתקלו בבית האחרון באלימות והתנגדות חריגה שכללה ידויי אבנים, בקבוקים וחפצים אחרים לעבר הכוחות.בידי המשטרה היה מידע מוקדם על פעילים שמתכוונים להשליך מהגג חפצים על הכוחות במהלך הפינוי.


 

מתן יחזקאלי, שפונה מביתו, הביע צער בריאיון בחדשות הערב בכאן 11, על שלא הצליחו לעצור את הפינוי: "כבר שנתיים אנחנו נלחמים בפסק הדין הנוראי הזה והנה זה מגיע. לא הצלחנו לעצור את האיוולת הזו. זה יום שחור למערכת המשפט והצדק בישראל. כל מי שמגיע לפה ורואה בעיניים ונכנס לפרטי פסק הדין תופס את הראש ולא מאמין שזו המסקנה שאליה הגיע בית המשפט".

יחזקאלי התייחס להתחייבות הממשלה לבנות במקום ישוב מסודר: "יש כאן מהלך מיותר. בעוד שנתיים נבנה את הבתים שלנו בדיוק באותו המקום. ראש הממשלה התחייב ויש החלטת ממשלה לבנות 350 יחידות דיור כאן בנתיב האבות. איפה שבאו לקלל אותנו נצא מבורכים. אפשר היה למנוע את כל המהלך הזה".

עד כה פונו והתפנו מרצון 12 משפחות והורחקו מאות בני אדם שהיו בתוך הבתים המיועדים להריסה ובסמוך אליהם. עוד לפני תחילת הפינוי, לקראת 09:00, נרשמו במקום עימותים בהיקף מצומצם.


בתוך כך, עשרות מפגינים הבעירו צמיגים בצומת הכניסה לירושלים, ככל הנראה על רקע הפינוי. המשטרה חסמה לתנועה את הצומת לכיוון הכניסה לעיר. הצמיגים הבוערים כובו ונלקחו מהמקום. שוטרים הדפו את המפגינים לצדי הכביש וצומת הכניסה לעיר נפתח לתנועה לכל הכיוונים. המשטרה עצרה ארבעה צעירים, מתוכם שני קטינים, שלטענתה הפרו את הסדר ולא נשמעו להוראות השוטרים.

כ-3,000 שוטרים וכוחות של צה"ל לקחו חלק הבוקר בפינוי של 15 בתים בנתיב האבות. מדובר בבתים שנבנו בניגוד לחוק, וחלקים מהם נמצאים על אדמות שאינן מוסדרות, ושיש פלסטינים הטוענים לבעלות עליהן. 


מי שמבצעים את הפינוי הם כוחות משטרה ומג"ב, בזמן שכוחות צה"ל הוצבו במעטפת. במשטרה ציינו כי הוצבו מחסומים ברחבי יהודה ושומרון לקראת הפינוי. לאחר שיושלם, המשפחות המפונות יעברו לבתיהן הזמניים בחלקה סמוכה במאחז. במקביל, המועצה האזורית גוש עציון מקדמת, בתמיכת הממשלה, בנייה של 350 יחידות דיור כחלק מהסדרת נתיב האבות.

אתמול בערב נערכה עצרת מחאה בהשתתפות יותר מ-2,000 בני אדם בנתיב האבות נגד פינוי הבתים. יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, נאם באירוע ומתח ביקורת על בג"ץ. "אני לא זוכר פעולה משפטית כל כך חסרת הגיון כמו פה", קבע בנט. "לפעמים בג"ץ נורא אקטיביסט בעניין זכויות אדם, אבל כשמדובר על ההתיישבות - הוא נעשה פסיבי".

שרת המשפטים, איילת שקד, אמרה בעצרת: "על כל בית שמפנים – אנחנו בונים עשרות רבות. מחר נחנוך כאן את השכונה החדשה ואנחנו בתהליך אישור של מאות יחידות דיור. מכאן כולנו נגיד לארגוני השמאל הקיצוני: באתם לקלל ויצאתם מברכים". יו"ר מועצת יש"ע, חננאל דורני, הוסיף: "הבקשה שלי היא שלא ניתן לאויבנו מבית לחכך מחר את ידיהם בהנאה. נצא עם ראש מורם, לעבר נתיב האבות שכונת הקבע העתידית"

בשבוע שעבר סיכמו תושבי המאחז עם מפקד פיקוד המרכז, האלוף נדב פדן, את הפרטים סביב הפינוי. התושבים התחייבו בפני הצבא כי הפינוי לא יהיה אלים, אך בשניים מהבתים צפויה התנגדות  ודייריהם הודיעו כי "לא ייצאו על רגליהם".