שרת התרבות מירי רגב
צילום: מארק ישראל סלם

מנכ"ל משרד התרבות: אין לנו חלק פרקטי בניהול האירוויזיון בישראל

הוועדה לביקורת המדינה התכנסה לדיון בנושא פעילות ה-BDS בעולם והחשש לקיום התחרות בארץ. יואב צפיר: "צריך להמשיך את תחושת השמחה של 40 אלף איש בכיכר רבין". ח"כ זועבי טענה כי לפי סקרים, 65% מהצעירים בארצות הברית חושבים שהפלסטינים הם הקורבן
שני נחשוני
12 ביוני 2018
13:43
עודכן ב 17:35

הוועדה לביקורת המדינה קיימה הבוקר (שלישי) דיון בנושא פעילות ה-BDS בעולם והחשש לקיום האירוויזיון בישראל. בפתח הישיבה ציינה ראש הוועדה, ח"כ שלי יחימוביץ' כי הרוחות שסערו סביב ביטול משחק הידידות בין ישראל לארגנטינה נרגעו מעט בעקבות הצהרות הדדיות, הן מצד בכירים ישראלים שימנעו ממעורבות פוליטית בתחרות והן מצד איגוד השידור האירופי שמעוניין בהליך ראוי ללא הסתייגות מאף עיר ספציפית.

"יש קול אחד ברור שיוצא מהישיבה הזו לכיוון הממשלה, מצד כל הגורמים: הורידו פרופיל, הסירו ידיכם מהאירוויזיון, סייעו היכן שצריך, אך אל תנסו לנכס את האירוע הזה לצרכיכם. אם רק נעזוב את האירוויזיון בשקט, ושום שר לא יתבע לעלות לבמה - אז פשוט הכל יהיה בסדר", קראה ח"כ יחימוביץ'.

ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת) אמרה בדיון כי "סיפור החרם אינו תודעתי, יש עובדות בשטח. זה לא עניין של קמפיין - יש סכסוך. איך אתם מאמינים שאפשר לנתק את העולם ממציאות אגרסיבית? אתם מנותקים מהמציאות. 65% מהצעירים בארצות הברית חושבים שהפלסטינים הם הקורבן".

מנכ"ל משרד התרבות, יוסי שרעבי, אמר בוועדה כי המשרד מבין את חשיבות קיום האירוויזיון בארץ. "אנחנו גאים באירועים הבינלאומיים בישראל, כולם מבינים שספורט ותרבות מקרבים בין עמים ולא מפלגים וזאת הסיבה שהאירועים האלה מגיעים לכאן. אין מחלוקת שהגוף שבחזית הוא 'כאן' והם יגישו את ההצעה לאיגוד האירופי. המדינה צריכה לעזור גם באמצעים כספיים. למשרד התרבות אין חלק פרקטי".

שרעבי התייחס גם להצהרת שרת התרבות והספורט מירי רגב, שאמרה כי יש לקיים את האירוויזיון בירושלים או כלל לא, ואמר כי מדובר בדעה אישית של השרה. "זו דעה של שרה שחושבת שכל אירוע כזה צריך להגיע לירושלים. האירוויזיון עולה כ-35 מיליון אירו. הגופים המשדרים מביאים חלק, והמדינה מביאה חלק. התאגיד מתמודד עם אתגרים של הפקה והמדינה צריכה לסייע לו. אנחנו נסייע בכל מה שאפשר. התאגיד יציע ערים, אבל יש כל מיני שיקולים - המבנה, משך הזמן, נגישות תחבורה וכו'. זה פרויקט מורכב ובעל ערך, ונהיה שם כדי לאפשר את זה".

ראש המשלחת הישראלית לאירוויזיון טל ברנע אמר בדיון כי "זה אירוע מנותק מפוליטיקה, ואיגוד השידור האירופי מתעקש על כך. הוא לא ירשה התערבות פוליטיקאים באירוע, כפי שסירב לבקשת ראש ממשלת אוקראינה לנאום באירוע, כשאוקראינה אירחה את האירוויזיון. אמרו לו: 'ברגע שדבר כזה קורה, תוך שניה אנחנו חותכים אתכם'. אם פשוט יניחו לאירוע הזה ויאפשרו לו להתקיים בלי רעשים מיותרים זה יהיה אירוע נפלא".

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) אמרה בוועדה כי היא מוטרדת מחוסר העירנות לרמת המתקפה של ה-BDS על שחקני נבחרת ארגנטינה. "הפוליטיקאים חייבים להסיר את ידיהם מהאירועים הללו, זה השיעור שלמדנו בדרך הכי מעציבה. התחרות באה לשרת את יופיה של מדינת ישראל ולא את הפוליטיקאים. אסור שהאירוויזיון יסבול מתופעות שאפילו קרובות למה שקרה במשחק הידידות, שלא נשאל את עצמנו איך חולקו הכרטיסים ונתעסק בדברים החשובים".

חבר המשלחת הישראלית לאירוויזיון, יואב צפיר, אמר כי "צריך להמשיך את תחושת השמחה של 40 אלף איש בכיכר רבין ב-4 בבוקר. חשוב לנו שזה יקרה. אני סומך על התאגיד בעיניים עצומות. יש המון דרכים יצירתיות לגרום לנוכחות של ירושלים בטקס, גם אם התחרות לא תהיה פיזית בבירה".

ליאור אברבך, סמנכ"ל רדיו בתאגיד השידור, אמר כי לפי התקנון, אין דרישה לעיר מסוימת שתארח את התחרות. "כל עיר יכולה להגיש מועמדות. הסיבה לדרישה לאולם סגור נובעת מענייני תאורה - יש צורך שגם בשעת החזרות באור יום וגם בלילה ישררו אותם תנאי תאורה. כולם רוצים נתח בכותרת אבל רמת השיח מאד עניינית ומאד מקצועית".