מחנה הפליטים אל-עמרי
צילום: פלאש 90

נעצר המחבל שהשליך סלע והרג את לוחם דובדבן רונן לוברסקי

כוחות הביטחון עצרו את אסלאם יוסף אבו חמיד, כבן 32 ממחנה הפליטים אל-עמארי שליד רמאללה, בחשד שהשליך את הסלע על החייל בחודש שעבר וגרם למותו. אחיו מוכרים כפעילי חמאס שביצעו בעבר פיגועי טרור
משה שטיינמץ ורועי שרון
13 ביוני 2018
09:22

כוחות הביטחון הודיעו היום (רביעי) כי עצרו את החשוד בהשלכת הסלע שגרם למותו של לוחם דובדבן, סמ"ר רונן לוברסקי, במחנה הפליטים אל-עמארי שליד רמאללה בחודש שעבר. מהחקירה עלה כי המחבל הוא אסלאם יוסף אבו חמיד, תושב מחנה הפליטים כבן 32, שאחיו מוכרים כפעילי חמאס שביצעו בעבר פיגועים נגד ישראלים. הוא הודה במעשה ושיחזר אותו.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כתב בחשבון הטוויטר שלו בעקבות מעצר החשוד כי "אף אחד לא חסין ואף מחבל מתועב לא יחמוק מזרועותיה של מערכת הביטחון. אני שולח שוב את תנחומיי למשפחת לוברסקי היקרה. נמצה את הדין עם המחבל".


לפני כשבועיים פעלו כוחות צה"ל בכפר אל-עמארי שבאזור רמאללה, שבו מתגורר המחבל. הכוחות לא כיתרו את ביתו והתמקדו במעצרים. על פי הדיווחים בתקשורת הפלסטינית, הכוחות פשטו על המחנה ונפרשו על הגגות וכיתרו מבנה.  בנוסף, בעימותים שהתפתחו לאחר כניסת הכוחות נפצעו לפחות חמישה צעירים פלסטינים.

לוברסקי מת מפצעיו בבית החולים הדסה עין כרם לפני כשבועיים, לאחר שנפצע באורח אנוש בפעילות מבצעית ליד רמאללה כשסלע הושלך אליו מגג של בית סמוך ופגע בעוצמה בראשו. בצה"ל אמרו לאחר התקרית כי לוחמי היחידה הגיעו לאל-עמארי במטרה לעצור מבוקשים במחנה, והלוחם, שהיה חלק מכוח החיפוי בפעילות, נפגע בעת שנצמד לקיר אחד הבניינים. החייל לבש מיגון מלא ופלטת השיש שהושלכה עליו פגעה בקסדתו. 

מתחקיר ראשוני של צה"ל לגבי האירוע, עלה כי המחבל לא זוהה ולכן לא בוצע לעברו ירי. הוא נמלט מהמקום מבלי שנתפס. עוד צוין בתחקיר כי לא התרחשו התפרעויות או עימותים נוספים עם פלסטינים תושבי המקום בעת הפגיעה בחייל.