נדבר ארגמן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש השב"כ: "מתחילת השנה סיכלנו כ-250 פיגועים משמעותיים"

לפי דברים שאמר ארגמן בכנס השרים לביטחון הפנים מעולם, מדובר בפיגועי התאבדות, חטיפה וירי. עוד אמר ראש השב"כ כי "לצד עבודת הסיכול הקלאסית, אנו משקיעים רבות בפיתוחים טכנולוגיים"
רועי ינובסקי
13 ביוני 2018
12:34

ראש השב"כ נדב ארגמן התייחס היום (רביעי) לאיומי הטרור מולם ניצבת מדינת ישראל ולאתגרים הביטחוניים עמם מתמודדים שירותי הביטחון, בהם שירות הביטחון הכללי. לדברי ארגמן, "שב"כ סיכל מתחילת 2018 כ-250 פיגועי טרור משמעותיים, ביניהם פיגועי התאבדות, חטיפה וירי". את הדברים אמר ראש השב"כ בכנס השרים לביטחון הפנים מכל העולם, המתקיים בירושלים.

עוד אמר ארגמן: "שירות הביטחון הכללי מתמודד עם איומי טרור רבים ומגוונים. מפת האיומים והאתגרים מגוונת ופרוסה במספר זירות לא יציבות ומאתגרות. לצד איומי הטרור הממוסד, בלטה בשנים האחרונות תופעת 'המפגע הבודד', הפועל לרוב מתוך חיקוי והשראה ופעמים רבות בעקבות השיח הקיצוני והמסית המתנהל ברשתות החברתיות.

"שב"כ ידע להתאים עצמו לאיום זה ולפעול באמצעים טכנולוגיים, מודיעיניים ומבצעיים על מנת לאתר מפגעים אלו מבעוד מועד. אגרוף מחץ נגד הטרור מתאפשר ומצליח בזכות השילוב בין הון אנושי איכותי ומסור לבין טכנולוגיה מתקדמת ושיטות פעולה ייחודיות ומקצועיות.

על הפן הטכנולוגי בעבודת השב"כ הוסיף ארגמן כי "ההשקעה הרבה של שירות הביטחון הכללי בפיתוחים טכנולוגיים בעולמות ה- BIG DATA, מערכות לומדות ובינה מלאכותית, מייצרת קפיצת מדרגה משמעותית במעבר ממיצוי לחיזוי מודיעין לצורך סיכול כוונות ופיגועי טרור מבעוד מועד.

"כארגון לומד, שילובי, מתקדם וטכנולוגי חרטנו על דגלנו את ערך השילוביות וערך החדשנות, ואנו שמים דגש רב על שיתופי פעולה אסטרטגיים עם שותפינו בקהילייה, בארץ ובחו"ל, תעשיית ההיי-טק הישראלית וגופים אזרחיים אחרים. לצד זאת, שב"כ ממשיך בנחישות בעבודת סיכול הטרור הקלאסית, תוך הפעלת מגוון כלי האיסוף והסיכול שלו".

בנאום שנשא השר לביטחון הפנים גלעד ארדן באותו כנס, הוא הודיע על הקמת ועדה ציבורית לבחינת תנאי ההחזקה של אסירים ביטחוניים. תפקיד הוועדה יהיה להמליץ על דרכים להחמרת תנאי ההחזקה של אסירים ביטחוניים, עד למינימום המתחייב בדין.

"עלינו להפחית את התמריצים של מחבלים פוטנציאליים", אמר השר. "מחקר ייחודי שביצענו בקרב אסירים ביטחוניים המוחזקים בישראל מלמד שבמספר רב של מקרים, פלסטיניים ביקשו למות או להיעצר בעקבות פיגוע טרור שביצעו כדרך מילוט מקשיים משפחתיים או בעיות כלכליות. זה נשמע מוזר אבל זה נכון", הוסיף.