ראש אמ"ן, תמיר היימן
צילום: דובר צה"ל

ראש אמ"ן: "חיים באחת התקופות הבטוחות בהיסטוריה"

בהקלטות שהגיעו לכאן חדשות, נשמע האלוף תמיר היימן מדבר על העפיפונים מרצועת עזה: "זה נראה רומנטי כמו מסרט של מרי פופינס, אבל אלה התקפות טרור עם מטעני חבלה". לצד זאת, הוא הדגיש כי הטרור ירד משמעותית בשנים האחרונות: "דאעש מחכים להניף את הדגל שוב"
גילי כהן
14 ביוני 2018
07:13

ראש אגף המודיעין בצה"ל, האלוף תמיר היימן, נשמע בהקלטות שהגיעו לידי כאן חדשות אומר כי "אנחנו חיים באחת התקופות הבטוחות בהיסטוריה". דבריו של היימן, שנאמרו בכנס סגור של שרי ביטחון הפנים מהעולם ובהופעתו הפומבית הראשונה מאז שנכנס לתפקידו לפני כשלושה חודשים, הובאו היום (חמישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'.

בהרצאתו בכנס, התייחס האלוף היימן לטרור העפיפונים מרצועת עזה ואמר כי "זה נראה רומנטי - ילד קטן מעיף עפיפון, משהו שנראה לקוח מסרט של מרי פופינס - אבל האמת שונה. אלו התקפות טרור עם מטעני חבלה שמנסות לפגוע בישראל".

האזינו להקלטות של ראש אמ"ן בכאן רשת ב':

ראש אמ"ן הסביר כי "בשנים האחרונות הטרור ירד בצורה משמעותית, בעיקר בגלל המלחמה המוצלחת בדאעש". הוא הוסיף כי מרבית ארגון המדינה האסלאמית נעלם משטח סוריה, אך הזהיר: "דאעש לא שינו את האג'נדה, הם מחכים כדי להניף את הדגל שלהם שוב. הארגון מנסה להשתלב בסביבה, להוריד את הראש למטה כדי לחכות שהגל יעבור הלאה".

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, התייחס הבוקר בריאיון לתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב', להקלטות ראש אמ"ן: "אני לא חושב שראש אמ"ן התכוון לומר שאין היום איומי טרור. נכון שמספרית, כמות הנפגעים העולמית פחותה משנים שלפני כן, אך אין לכך שום משמעות אמתית, מכיוון שבכל פיגוע טרור שקורה, נלקחים חיי אדם".

אתמול נחשף תיעוד בלעדי שפורסם בחדשות הערב בכאן 11, בו נראה ראש אמ"ן אומר כי איראן פועלת להקים כוח שישגר את הרקטות ויאיים על ישראל מרמת הגולן, זאת למרות הכישלון במטח הטילים בחודש שעבר.

"העובדה שהם הצליחו לשגר טילים, וגרמו לישראל לפתוח מקלטים, נתפסת בעיניהם כהצלחה גדולה למרות שמדובר בכישלון מוחלט. הם מנסים להגדיל את היכולות לשגר רקטות מסוריה, מהגולן, ולהקים כוח טרור שיאיים על ישראל מהגולן", אמר ראש אמ"ן.


האלוף היימן הציג את מפת ההתבססות האיראנית בסוריה במהלך הכנס, והודה כי "אף אחד לא שם לב להתרחבות האזורית שאיראן עשתה במזרח התיכון". לטענתו הדבר התרחש בגלל שהעולם התמקד במלחמה בדאעש בסוריה, ובגלל הסכם הגרעין שנחתם עם איראן, "שהתמקד באספקטים הגרעיניים של איראן - ולא באספקטים אחרים".

ראש אמ"ן הדגיש שהאיראנים פועלים במקומות המרכזיים בסוריה והוסיף: "אתם יכולים לחשוב שזה בגלל שהם רוצים לעזור למשטר אסד, כדי להילחם בטרור. טוב, תתכוננו להיות מופתעים: בכל המקומות האלה במפה - אין לחימה כבר שבועיים". הוא שיגר מסר לאיראנים ואמר כי "אין איום ממשי על הנשיא אסד, שילכו הביתה. רוב הטרוריסטים כבר נמוגו, אז למה הם נשארים שם?".