צילום: אי-פי

המדינה מודה: פעילות ב-BDS נרשמה כעילת סירוב חדשה לכניסה לישראל

בעקבות עתירת פעילי זכויות אדם שטענו כי ישראל מנהלת "רשימות שחורות" של פעילי חרם, נאלצה המדינה להודות כי בחודש האחרון הוכנסה למחשבי רשות האוכלוסין עילת סירוב חדשה לכניסה - "פעיל חרם BDS"
אמוץ שפירא
14 ביוני 2018
11:19

המדינה הודתה היום (חמישי) בפעם הראשונה כי הוסיפה למחשבי רשות האוכלוסים עילת סירוב חדשה לכניסה לישראל: "פעיל חרם BDS" - כך נודע לכאן חדשות. 

עד כה, טענה המדינה כי אין עילת סירוב רשמית בגין פעילות בארגון החרם העולמי נגד ישראל, והכחישה שהיא מנהלת "רשימות שחורות" של פעילים בתנועה. ואולם, בעקבות עתירת חופש מידע שהגישו כמה פעילי זכויות אדם, היא  נאלצה להודות כי בחודש האחרון כי התווספה עילה זו למחשבי הרשות.

בשבוע שעבר אישרה ועדת החוקה של הכנסת את חוק החרם לקראת הצבעה בקריאה ראשונה, בתום הצבעה סוערת שכללה צעקות בין הח"כים. לפי הצעת החוק של ח"כ יואב קיש (ליכוד), מי שקורא לחרם על ישראל, כולל שטחי יהודה ושומרון, יהיה חשוף לתביעה של פיצויים - גם ללא הוכחת נזק - עד סכום של 100 אלף שקל, וכן לאפשרות של הגשת תביעה לפיצויים עונשיים של עד חצי מיליון שקלים.

ההצבעה נערכה ברקע ביטול המשחק בין ישראל לארגנטינה, ויוזם החוק, ח"כ יואב קיש (הליכוד), אמר אחריה: "כמה סמלי שדווקא היום אנחנו דנים בתיקון לחוק החרם. מול ה-BDS עלינו להיות מאוחדים ולהוציא קריאה ברורה שלא ניתן להחרים את מדינת ישראל. לצערי בעקבות פסיקת העליון החוק רוקן מתוכן. אין ספק שפעילות ג'יבריל רג'וב הייתה משמעותית בביטול המשחק מול ארגנטינה. הכלי הזה נועד לפגוע במי שחורש את רעתנו, כלפי כל מי ששמח שביטלו את המשחק עם ארגנטינה".