מצעד הגאווה בירושלים
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הביע שמחה על הרצח במצעד הגאווה - וישלם קנס של 180 שקלים

גלעד קליינר נקנס לאחר ששמח על רצח שירה בנקי בירושלים ב-2015 והביע תקווה למעשים דומים. הפרקליטות הגיעה איתו להסדר טיעון, בעקבות דרישת פרקליטו לחשוף תיקים של מביעי שמחה על מות חיילים ומתנחלים
אסף פוזיילוב
14 ביוני 2018
14:45

גלעד קליינר, שהביע שמחה על הירצחה של שירה בנקי במצעד הגאווה בירושלים וקיווה למעשי רצח נוספים , נענש היום (חמישי) בתשלום קנס של 180 שקלים בלבד. זאת, בעקבות הסדר טיעון מקל שחתמה איתו הפרקליטות, שבמסגרתו חזרה בה מהדרישה להטיל עליו עונש מאסר או עבודות שירות.

בתחילת ההליך המשפטי ביקשו בפרקליטות לשלוח את קליינר למאסר בפועל. אולם עו"ד איתמר בן גביר, המייצג את הנאשם, דרש לקבל את נתוני הפרקליטות בנוגע לסגירת תיקים נגד מביעי שמחה על מות מתנחלים וחיילים. השופט הורה למדינה, בהחלטה תקדימית, לספק את המידע באשר להתנהלותה - ולאור זאת הגיעו הצדדים להסדר טיעון.

במסגרת ההסדר, חזרה הפרקליטות מהדרישה להטיל על קליינר עונשים של מאסר או עבודות שירות, והסתפקה בדרישה לעונש של שירות לתועלת הציבור. אך שירות המבחן קבע שקליינר לא מתאים לעבודות אלה, והדיון עסק בגובה הקנס. הפרקליטות דרשה קנס בסך 10,000 שקלים. אך בן גביר הפנה לשורת מקרים בהם נסגרו תיקים על אמירות דומות על ידי ערבים ששמחו על רצח חיילים. לבסוף נקבע הקנס הסמלי.

לפני כחודשיים פורסם כי תשעה קציני משטרה שהיו מעורבים במחדל המבצעי והמודיעיני סביב הרצח - זכו מאז לקידום בתוך המשטרה. חרף המסקנות של ועדת הבדיקה שהוקמה בעקבות הרצח, והצביעה על שורה של כשלים בהתנהלות המשטרה, התשעה הועברו לתפקידים בכירים בארגון ואחד מהם אף הועלה בדרגה.