ג'עפר פרח: "במתנחלים נוהגים בכפפות של משי"

מנהל מרכז מוסאווא שטען כי הותקף על ידי שוטרים במהלך מעצרו, אמר כי הגיע הזמן לחפש לו מחליף וכי ברצונו לפנות לכיוונים אחרים. "אנחנו מספיק שנים בכנסת וצריך למצוא כלים נוספים", אמר בריאיון לתכנית מרחאבית בכאן רשת ב'
מרחאבית
14 ביוני 2018
17:15
עודכן ב 21:28

ג'עפר פרח, מנהל מרכז "מוסאווא" שטען כי שוטר שבר את רגלו בהפגנת התמיכה בעזה שהתקיימה בחודש שעבר בחיפה, אמר היום (חמישי) כי המשטרה נוהגת אחרת בערבים לעומת מתנחלים. בריאיון לתוכנית "מרחאבית" עם ערן זינגר בכאן רשת ב', אמר פרח כי " ראיתי את מה שהיה שלשום בפינוי נתיב האבות, ראיתי באיזה כפפות משי התייחסו אליהם. להיפך, השוטרים יצאו משם פצועים".

"יש פה שתי מדינות, משטרת ישראל משרתת חבורה של מתנחלים. המשטרה, שמתפרנסת ממסים שכולנו משלמים, נוהגת לפי שיקולים פוליטיים. אם זו אוכלוסייה מוחלשת - אפשר להתעלל בה". 

האזינו לריאיון:

"למה כשמדובר בעצורים ערבים, תמונתו של השוטר ושמו לא מתפרסמים?", אמר פרח על השוטר החשוד בשבירת ברכו במעצר, "שוטר שסרח, שחשוד במעשה פלילי, שמו אמור להתפרסם כבר מהרגע הראשון. אני לא חושש לפגוע בו, החשש הוא שיפגעו בי. אני זה שעיתונאים מסוימים הגדירו כפרובוקטור, אני זה שחשוד בפלילים, אני זה שבא לאסוף את ילדיו מאותה הפגנה וללכת הבייתה והפכתי לקורבן של אלימות".

בהמשך נשאל פרח לגבי עתידו הפוליטי ואמר כי הכנסת אינה הכתובת היחידה. "זה שאנחנו בשולי הדמוקרטיה היהודית לא מחזק אותנו. אני מאמין בפעילות פוליטית, אזרחית ומשפטית. אני חושב שהגיע הזמן שמישהו אחר ינהל את מרכז מוסאווא, אשמח לעשות דברים אחרים ובמיוחד להיות שותף פעיל יותר בהובלת דעת הקהל בתוך הציבור הערבי, וגם להשפיע על הציבור היהודי".

לפני כשבועיים החליטה המשטרה להוציא לחופשה כפויה את השוטר החשוד. במשטרה הודיעו שעם קבלת ממצאי החקירה מהמחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) תישקל נקיטת אמצעים מנהליים ומשמעתיים נגד השוטר.

פרח אמר בתגובה להחלטה כי הוא מצפה מפיקוד המשטרה ומהדרג הפוליטי לשאת באחריות לתרבות השקר והאלימות הנהוגה במשטרה. לדבריו, המפכ"ל ניסה לטייח את האירועים בחיפה, אני מצפה ממנו ומפיקוד מחוז חוף להתנצל בפני המפגינים שנעצרו ושלטענתו הוכו והושפלו ללא בסיס משפטי.

ממשטרת ישראל נמסר: "לצערנו, החשוד בוחר פעם אחר פעם להטיל רפש על המשטרה בכל הזדמנות הנקראת בדרכו, גם אם אמירותיו הדמגוגיות מופרכת. בניגוד לטענותיו משטרת ישראל משרתת את כלל אזרחי ישראל, מעניקה שירותי משטרה לכל אזרח באשר הוא ואוכפת את החוק באופן שוויוני ללא קשר למוצא, דת, מין או לאום. ההבדל היחידי בפעילות אכיפת החוק של המשטרה הוא בין האזרח הנורמטיבי שומר החוק לבין העבריין".

עוד נמסר כי "בין אם דברי בלע אלו מושמעים במטרה להשיג הון פוליטי, הכרה או האדרה אישית, כשהוא מתייג ומשמיץ ללא הרף את המשטרה ואת שוטרי ישראל העושים לילות כימים למען ביטחונם של אזרחי ישראל, נזכיר כי בימים אלו מתנהלת חקירה פלילית נגדו בגין חשד למעורבותו בהתפרעות אלימה בניגוד לחוק".