ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

ההכרעה בתיקי רה"מ מתעכבת מחשש לדליפת חומרי חקירה לנתניהו

היועמ"ש מנדלבליט התלבט אם להחליט בנוגע להגשת כתבי אישום נגד ראש הממשלה בפרשות 1000 ו-2000, אך קבע לעשות זאת בכולן יחדיו. כמה מאנשי אמונו של נתניהו צפויים לעמוד לדין בחשד לשחיתות בתיק הצוללות
מרדכי גילת
15 ביוני 2018
22:09

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ממתין עם ההכרעה בתיקי 1000 (תיק המתנות) ו-2000 (פרשת נתניהו-מוזס) מחשש שיצטרך להציג לראש הממשלה בנימין נתניהו חומרי חקירה מתיק בזק. כך פרסם הערב (שישי) פרשננו מרדכי גילת ב"חדשות השבוע" בכאן 11.


מנדלבליט התלבט אם להכריע באשר להגשת כתבי אישום נגד ראש הממשלה בתיקים, אך החליט, לאחר התייעצות עם המשטרה ועם הפרקליטות, לאחד את ההכרעה בתיקים. החשש היה כי במהלך השימוע לפני הגשת כתבי אישום, ייאלצו למסור לנתניהו חומרים בתיק בזק עוד לפני חקירתו.

עוד דווח כי נתניהו אמנם אינו חשוד בתיק הצוללות, כפי שדווח השבוע ב"חדשות הערב" בכאן 11, אך כמה מאנשי אמונו צפויים לעמוד לדין בחשד לשחיתות. בסוף חודש מאי דווח כי פרקליטות מיסוי וכלכלה של מחוז תל אביב נוטה להמליץ בפני מנדלבליט על הגשת כתב אישום נגד נתניהו בגין שוחד בתיק 1000. עוד פורסם כי טרם הוחלט אם להעמיד לדין את איש העסקים ארנון מילצ'ן בגין מתן השוחד.

הנטייה של הפרקליטות להעמיד את ראש הממשלה לדין בגין לקיחת שוחד נשענת, בין השאר, על העובדה שהוא דרש את טובות ההנאה ממילצ'ן ואנשיו. בנוסף, היא מתבססת על כך שמדובר בדפוס שיטתי שנמשך שנים, ומההיקף הכספי של טובות ההנאה - כמעט מיליון שקלים.

תיק 2000 נוגע לחשד לכאורה לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים על ידי ראש הממשלה ועל ידי מו"ל עיתון ידיעות אחרונות ובעל השליטה בעיתון, ארנון מוזס, בכל הנוגע למערכת יחסים ביניהם סביב בלימת התעצמותו של עיתון ישראל היום באמצעות חקיקה ודרכים אחרות.