חיילי משמרות המהפיכה בטהראן
צילום: אי-פי

דיווח: כ-500 לוחמי מיליציות איראניות נפרסו מחדש בגולן הסורי

ערוץ הטלוויזיה "אוריינט" המזוהה עם האופוזיציה הסורית דיווח כי מתקיימת "פעילות ערה" של המיליציות האיראניות מצפון לעיר דרעא – כולל פעילי כוח קודס של משמרות המהפכה. עוד נמסר, כי הם לבושים במדי צבא סוריה ומתניידים בכלי רכב השייכים לו
ערן זינגר
17 ביוני 2018
12:40

ערוץ טלוויזיה המזוהה עם האופוזיציה הסורית דhווח היום (ראשון) כי כ-500 לוחמים של המיליציות האירניות נפרסו מחדש במרכז הגולן הסורי. על פי הדיווח בערוץ "אוריינט", המתבסס על מקורות צבא בקונייטרה, באזור המכונה "משולש המוות" שמצפון לדרעא ניכרת פעילות ערה של המיליציות האיראניות. המקורות מסרו כי בין השאר מדובר באנשי כוח קודס של משמרות המהפכה האיראניים, הלובשים מדים של הצבא הסורי, ומתנייעים בכלי רכב של יחידות סוריות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בסוף השבוע עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ועם שר החוץ של ארצות הברית מייק פומפאו. בפתח ישיבת הממשלה הבוקר עדכן נתניהו כי השיחות עסקו בענייני האזור והתמקדו בסוריה.

"חזרתי והבהרתי את העקרונות הבסיסים שמנחים אותנו ביחס לסוריה. קודם כל, איראן צריכה להסתלק מכל סוריה", אמר נתניהו. "שנית, אנחנו נפעל וכבר פועלים נגד ניסיונות של התבססות צבאית של איראן ושלוחיה גם בקרבת הגבול וגם בעומק סוריה. נפעל נגד ההתבססות הזאת בכל מקום שהוא בסוריה״.

"חיזבאללה מסרב לדרישת רוסיה לסגת"

בסוף השבוע דיווח הארגון הסורי לזכויות אדם כי חיזבאללה מסרב להיענות לדרישת רוסיה לסגת מכמה נקודות בגבול שבין סוריה ללבנון. כוחות הארגון השיעי מוצבים באזור חומס, למרות ההנחיות שקיבלו לסגת משם. ההוראה הרוסית ניתנה בעקבות התקיפות המיוחסת לישראל באזור, בהן הושמדו מחסני תחמושת.

לפי הדיווחים לא היו עימותים בין הכוחות הרוסים לבין חיזבאללה. בתוך כך נשיא סוריה, בשאר אסד, אמר הלילה בריאיון לערוץ טלוויזיה איראני שחיזבאללה ובעלי הברית האחרים של סוריה, יעזבו את המדינה כשיחשבו שהסתיימה הלחימה בטרור.

לפני כשבוע דיווח העיתון האמריקני "וול סטריט ג'ורנל" מפי מפקדים בשורות המורדים בסוריה, כי פעילים בחיזבאללה ובמיליציות פרו איראניות שבו לדרום סוריה, בקרבת הגבול עם ישראל. מפקדים שצוטטו בעיתון טענו כי הפעילים חזרו בשיירות למחוזות דרעא וקוניטרה, כשהם מצוידים ברקטות ובטילים ולבושים במדי צבא סוריה.