תיעוד ממעצר פעילי חמאס
צילום: דובר צה"ל

נעצרה חוליה של יותר מ-20 פעילי חמאס שתכננה פיגועים בתל אביב וירושלים

החוליה פעלה מאזור שכם במשך כחצי שנה, וייצרה מטענים כדי לבצע פיגועים במרכזי הערים וביהודה ושומרון. נגד שניים מחברי החוליה הוגשו כתבי אישום, ובהמשך יוגשו נגד יתר המעורבים
רועי שרון
17 ביוני 2018
16:55

כוחות הביטחון חשפו ועצרו חוליה של יותר מ-20 פעילי חמאס מאזור העיר שכם, שתכננה לבצע פיגועי תופת בתל אביב, ירושלים ויהודה ושומרון, כך הותר היום (ראשון) לפרסום. החוליה פעלה מאוקטובר 2017 עד למעצרם בסוף חודש אפריל האחרון על ידי כוחות שב"כ, צה"ל ומשטרת ישראל.

בין הפיגועים שתוכננו על ידי החוליה - פיגוע מטען בתל אביב, פיגוע התאבדות ומטען בירושלים, פיגוע מטען ביישוב איתמר וכן ביצוע פיגועי ירי באזור השומרון. משב"כ נמסר כי פיגועים אלה סוכלו, חלקם על הסף, עקב מעצר אנשי התשתית.


בראש התשתית עמדו מעתצם מחמד סאלם בן ה-35 ופראס כאמל זבידי בן ה-33, שני פעילי חמאס משכם אשר גייסו את הפעילים והיו אחראים על תכנון הפיגועים וייצור המטענים. במהלך החקירה נתפסו מטעני חבלה, בהם מטען משמעותי ואיכותי במשקל 10 קילוגרם בהפעלה סלולרית, חומרי נפץ במשקל של כ-15 קילוגרם, וכן אותרו חומרים נוספים להכנת חומר נפץ, נשק ומדיה מגנטית ובה הנחיות לייצור מטענים וחומרי נפץ. נגד שניים מחברי החוליה הוגשו כתבי אישום, ובהמשך יוגשו נגד יתר המעורבים.

גורם בכיר בשב"כ אמר כי "חשיפת התשתית מלמדת על רצונו המתמשך של ארגון חמאס לבצע פיגועי טרור נגד יעדים ישראליים, תוך ערעור השקט היחסי המתקיים בימים אלה. סיכול תשתית זו מנע מימוש פיגועים קשים ופגיעה בחיי אדם רבים. נמשיך עם צה"ל ומשטרת ישראל לפעול בנחישות לסיכול מבעוד מועד של תשתיות הטרור הרצחניות של חמאס ולמיצוי הדין עם חברי התשתית".

משלכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר כי "החמאס מנסה לפגוע בנו גם מעזה וגם מיהודה ושומרון. זאת הסיבה שאנחנו נמשיך לשמור על השליטה הביטחונית בכל השטח מערבית לירדן".