משגר עפיפון מעזה
צילום: עבאד ראחים חאטיב, פלאש 90

איזנקוט לשרי הקבינט: חמאס מכווין ומנהל את טרור העפיפונים

למרות דרישה של חלק משרי הקבינט לשנות את נהלי הפתיחה באש נגד משגרים, בצבא סבורים כי יכולה להיות בעיה משפטית להגדיר כל עפיפון כמסכן חיים, ומעדיפים להימנע מהסלמה של הגזרה
גילי כהן
17 ביוני 2018
21:39

הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט השתתף היום (ראשון) בדיון של הקבינט המדיני בנושא עפיפוני התבערה המשוגרים מעזה, ואמר כי חמאס אחראי ומכוון את פעילות השיגורים. שרי הקבינט דרשו לשנות את נהלי הפתיחה באש נגד משגרי העפיפונים ולהתייחס אליהם כמו אל משגרי רקטות, אך בצה"ל סבורים כי יכולה להיות בעיה משפטית להגדיר כל עפיפון כמסכן חיים, ובנוסף רוצים להימנע מהסלמת הגזרה. לצד זאת, כן נראה שינוי ביחס כלפי המשגרים, כאשר בימים האחרונים כן מבוצע ירי אזהרה לעברם.

היום דובר צה"ל דיווח כי פעמיים בוצע ירי באמצעות כלי טיס בסמוך לחוליות ששיגרו בלוני תבערה בדרום הרצועה. לאחר מכן צה"ל תקף באמצעות כלי טיס תשתית ממנה פעלה אחת החוליות ואת כלי הרכב ששימש אותה. בעזה דיווחו כי הותקף יעד ששייך לחמאס או לג'יהאד האסלאמי, ממזרח למחנה הפליטים אלבוריג' שבמרכז הרצועה, והתקיפה נעשתה באמצעות מזל"ט. לא דווח על נפגעים.

כ-20 שריפות הוצתו היום בעוטף עזה, לאחר שפלסטינים שיגרו עפיפוני ובלוני תבערה מרצועת עזה לעבר יישובי העוטף. מבין השריפות שהוצתו היום, שלוש שריפות גדולות משתוללות ביער כיסופים, וצוותי חירום פועלים במקום. שני בלוני תבערה נחתו על בית במושב ליד נתיבות, ושלושה בלונים נחתו בשדרות. חבלנים הוזעקו למקום.

דני בן דוד, מנהל אזור בקק"ל, אמר כי עד כה, מאז החלו שיגורי העפיפונים מהרצועה, נשרפו כ-5,000 דונם של יערות: "כמות עצומה שכמותה לא הייתה גם בימי מבצע צוק איתן". עוד אמר בן דוד כי "הנזקים הולכים וגדלים כל יום ואנחנו לא רואים את הסוף".