צוללת של חיל הים
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

במשטרה מעריכים: פרסום מסקנות חקירת תיק הצוללות - בעוד כחודש

מתגבש כי יש תשתית ראייתית מספקת להעמדה לדין של לפחות שישה חשודים, בהם המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר אבריאל בר יוסף, מנהל לשכת ראש הממשלה הקודם דוד שרן ומקורבו של נתניהו דוד שמרון
רועי ינובסקי
17 ביוני 2018
21:54

במשטרה מעריכים כי יפרסמו את מסקנות חקירת תיק הצוללות בעוד כחודש וחצי. ממסקנות החקירה המתגבשות של המשטרה עולה שנמצאה תשתית ראייתית מספקת להעמדה לדין של לפחות שישה חשודים בהם המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר אבריאל בר יוסף, מנהל לשכת ראש הממשלה הקודם דוד שרן ועורך הדין דוד שמרון, מקורבו של ראש הממשלה. 


עד המדינה מיקי גנור עמד בכל ההתחיבויות שלו במסגרת ההסכם וראשי הפרקים שמסר לפני שנה. גורמי אכיפה אומרים כי הוא סיפק עדות מסודרת ואמינה. מעבר לכך שהביא מסמכים תומכים, המשטרה בדקה והצליבה פרטים מעדותו באמצעות אמצעים טכנולוגיים בהם גם איכונים טלפונים - שיכולים לאמת מיקום חשודים במפגשים שונים.

בשבוע שעבר פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי המשטרה צפויה להודיע שראש הממשלה בנימין נתניהו לא מעורב בפרשה, וכך גם חברי הקבינט המדיני-ביטחוני. מסיכום החקירה עולה כי ההחלטות שהתקבלו בכל הנוגע לרכש הביטחוני, נבעו ממניעים מקצועיים בלבד ולא משיקולים זרים. על פי ממצאי החקירה, השחיתות התגלתה רק בדרג הביניים, בין היתר בקרב המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי ומנהל לשכת ראש הממשלה דוד שרן.

בחקירתו במעונו ביום חמישי חזר נתניהו על דברים שהשמיע קודם לכן, לפיהם לא ידע על מעורבותו של עו"ד דוד שמרון בייצוג תאגיד טיסנקרופ, וכן גולל את תהליך קבלת ההחלטות בנוגע לרכש הביטחוני. 

בסיום חקירתו הודיע ראש הממשלה כי מסר עדות פתוחה בתיק 3000. לדבריו, פרט בהרחבה את מכלול השיקולים המקצועיים שהנחו אותו בקבלת ההחלטות בנושא הצוללות וכלי השיט, וחשיבותם לביטחון המדינה. נתניהו בירך על ההזדמנות שניתנה לו להבהיר את התמונה בשלמותה ולשים קץ אחת ולתמיד לטענות השווא שהושמעו נגדו על ידי פוליטיקאים ואחרים.