תחנת טיפת חלב
צילום: נועם מוסקוביץ, פלאש 90

משרד הבריאות נערך להעברת האחריות על טיפות החלב בירושלים לידי המדינה

ההחלטה התקבלה בשל בעיות בתפקוד התחנות בבירה, מחסור בתקנים ותורים ארוכים. לכאן חדשות נודע כי במשרד בוחנים את שינוי מודל הפעלת טיפות החלב בכל הארץ, לאחר שיתבצע פיילוט בירושלים
דקלה אהרן-שפרן
18 ביוני 2018
07:46

משרד הבריאות הודיע כי הוא נערך להעברת האחריות על תפעול תחנות טיפות החלב בירושלים לידי המדינה. לכאן חדשות נודע כי במשרד אף בוחנים את שינוי מודל הפעלת טיפות החלב בכל הארץ, לאחר שיתבצע פיילוט בירושלים, זאת בעקבות בעיות בתפקוד התחנות, מחסור בתקנים ותורים ארוכים.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן שיגר מכתב לראש עיריית ירושלים ברקת ובו נכתב כי במסגרת גיבוש התוכנית להעברת האחריות על תפעול טיפות החלב תוך שלושה חודשים, יידונו נושאים מקצועיים מהותיים כמו סוגיית כוח האדם המועסק כרגע על ידי העירייה ופריסת התחנות. ליצמן הוסיף כי העברת האחריות לידי המדינה תיקח בחשבון גם את הגירעון השוטף שנצבר לטענת העירייה בשל הפעלת השירות, בגובה של כ-14 מיליון שקל.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "טיפות חלב הן שירות ציבורי הנמצא באחריות משרד הבריאות ועיריית ירושלים מפעילה את השירות שנים רבות ללא מלוא התמיכה הדרושה לשם כך. העירייה מצפה להמשך התהליך אשר יביא פתרון לבעיה, לרווחת תושבי ירושלים".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "לאור הקשיים שהעלתה עיריית ירושלים במתן השירות וחוסר הרצון להמשיך לספק את השירות, המשרד שוקל יחד עם העירייה את האפשרות להעביר למדינה את שירות טיפות חלב בעיר".

באיגוד רופאי בריאות הציבור אמרו כי "בקשת עיריית ירושלים להעברת טיפות החלב בעיר מאחריותה מהווה סימפטום נוסף המייצג את המצב הקשה של תחנות אם וילד כיום בישראל". באיגוד הוסיפו כי הם תומכים בהעברת טיפות החלב לידי המדינה אך "מהלך זה צריך להיעשות באופן מסודר וכוללני תוך גיבוש והקמת רשות לאומית לגיל הרך. ללא תוכנית ארצית סדורה מגובה בתקציב מסומן, מצב טיפות החלב רק ימשיך ויתדרדר ובכך תיפגע בריאות האוכלוסייה".

בעקבות הפרסום, פנתה ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני), יו״ר שדולת המשפחה בכנסת, פנתה בדרישה לקיים דיון דחוף בנושא הרפורמה הצפויה בטיפות החלב. נחמיאס ורבין הוסיפה כי חשיבותן של טיפות החלב גדולה מאוד, במיוחד בפריפריה הגאוגרפית והחברתית, עד כדי שהפרטה שלהן יכולה לפגוע ביכולת לנטר ולטפל בסוגיות בריאותיות קריטיות, כמו התפרצות מחלות בשל היעדר נגישות לחיסונים.

ח״כ רחל עזריה, לשעבר חברת מועצת עיריית ירושלים, אמרה: "השאלה הגדולה היא לאן חותרים במשרד הבריאות, והאם מעבירים את התחנות לאחריות המדינה כדי להפריט את מערך טיפות החלב בסופו של דבר. היא הוסיפה כי ההפרטה יכולה לעבוד מצוין במקומות בהם יש אוכלוסייה חזקה אך בירושלים האוכלוסייה מגוונת ולכן יש סכנה שילדי ירושלים יפגעו"

בנוסף, יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ יפעת שאשא ביטון אמרה כי "בימים בהם סוערות הרוחות סביב סוגיית לקיחת האחריות של המדינה על חיי תינוקות ופעוטות, על ביטחונם ועל בריאותם, כל שנותר הוא לברך על המהלך שמעביר את טיפות החלב לטיפול המדינה בתקווה שתימצא דרך יעילה ונכונה להפעיל את המערך החשוב הזה".

באיגוד רופאי הילדים קוראים לפעול בנושא טיפות החלב על פי טובת ילדי ישראל ובהתאם למתווה ועדת סומך. המדינה יכולה לקחת על עצמה את ההפעלה או להעביר מתכונת הפעלה לגורמים אחרים - ובלבד שלא תיפגע בריאות הילדים ותוך השקעה בקידום כוח האדם והתשתיות של טיפות החלב.