משטרה בדרום תל אביב
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

המשטרה: עלייה במקרי האלימות בדרום ת"א מאז תחילת השנה

נציג המשטרה הודה בדיון של ועדת הפנים של הכנסת כי ישנו קושי לאכוף את החוק על מסתננים בלתי חוקיים בגלל סגירת מתקני השהייה: "הם מבינים שהכלי פלילי פחות רלוונטי כי הם לא אזרחים ישראלים"
זאב קם
18 ביוני 2018
11:20

המשטרה מתקשה לאכוף את החוק על מסתננים בלתי חוקיים ולטפל באלימות בדרום תל אביב – כך הודה היום (שני) נציג מטעמה בדיון ועדת הפנים של הכנסת, שעסק בנעשה באזור. מפקד תחנת שרת, צחי שרעבי, ציין במהלך הדיון כי ישנה עלייה בהיקף האלימות בשכונות דרום העיר בחצי השנה האחרונה.

שרעבי ייחס את הקושי לטפל באלימות לסגירת מתקני השהייה בדרום הארץ. "ישנה עלייה בעבירות האלימות, כמו תקיפה ושוד. אנחנו מדברים על עלייה של כמה עשרות מקרים לעומת החציון הראשון של שנת 2017", פירט נציג המשטרה.

לדבריו, "העלייה במספר המקרים והקושי ביכולת למנוע את האלימות נובעים מכך שהמסתננים מבינים היום שאין יכולת לאכוף את החוק מולם ברמה המנהלית, לאור העובדה שמתקני השהייה בסהרונים ובחולות נסגרו. הם מבינים שהכלי הפלילי פחות רלוונטי במקרה שלהם כי הם לא אזרחים ישראלים".

לפני כשבועיים נתין אריתראי נפצע קשה מדקירות בקטטה - שהייתה השלישית בתוך יומיים - בין מתנגדי ותומכי המשטר באריתריאה, שפרצה סמוך לתחנה המרכזית הישנה בתל אביב. מלבדו, נפצעו קל עוד שלושה בני אדם ו-11 מעורבים בקטטה נעצרו.


יום לפני כן, הופץ ברשת תיעוד של קטטה נוספת, ברחוב נווה שאנן בתל אביב, שבה נפצעו כמה משתתפים ושוטר. בעימות השתתפו תחילה עשרות בני אדם, והוא החל להתפתח לאלימות שכללה יידוי אבנים. גם במקרה זה הרקע לקטטה היה חילוקי דעות בין מתנגדי השלטון באריתריאה לתומכיו. 

כוחות משטרה רבים הגיעו למקום וביצעו מעצרים מקרב המשתתפים. במהלך השתלטות המשטרה על המתפרעים נפצע שוטר אחד. 13 אזרחים זרים נעצרו.